Gazzeli Doktor, Katil İsrail Şarapnelleriyle Ölen Anne ve Karnındaki Bebeğin Hikayesini Anlattı

Filistin Gazze Şifa Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Fadia Malhis, Gazze'nin kuzeyinde bir hamile kadının hastaneye gitmek için evinden çıktığı sırada katil İsrail'in saldırısında hedef olduğu anlar ve sonrasında yaşananları aktardı.

Doktor Malhis, katil İsrail güçlerinin Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskın ve son 2 ayda Gazze'nin kuzeyinde yaşananları AA'ya anlattı.

Kasım 2023'ten bu yana çok şey yaşadıklarını, çok üzüntülü olaylara şahit olduklarını belirten Malhis, Gazze Şehir merkezindeki Rimal Mahallesi'nde bulunan evinde 3 hafta boyunca kuşatma altında kaldıklarını söyledi.

Malhis, kuşatma nedeniyle evlerinden çıkamadıklarını hatta pencereden bile dışarıya bakamadıklarını dile getirdi.

Rimal Mahallesi'ndeki kuşatma altında evinde olduğu dönemde katil İsrail askerlerinin Şifa Hastanesi'ni de bastığını kaydeden Malhis, "katil İsrail güçleri, Şifa Hastanesi'ni mahvettiler. MR cihazını patlattılar. Çok fazla bölüme hasar verdiler." dedi.

Malhis, katil İsrail güçlerinin baskın sırasında verdiği hasar nedeniyle Şifa Hastanesi'nin hizmet dışı kaldığını anımsatarak, "katil İsrail güçleri, doktorlar dahil Şifa Hastanesi'ndekileri çıkardı. Çoğu doktoru (Gazze'de) güneye giderken yolda alıkoydular ve (bunların bir kısmı) hala (katil İsrail) hapishanesinde." diye konuştu.

KATİL İSRAİL'İN SALDIRISINDA ÖLDÜRÜLEN HAMİLE KADIN VE BEBEĞİNİ ANLATTI

Bölgede yaşanan drama işaret eden Malhis, katil İsrail'in saldırısında hamile bir Filistinli kadın ve aile üyelerinin öldürüldüğü saldırıyı şöyle anlattı:

"İki gün önce (hamile) bir kadının gece yarısı sancısı gelmiş, kocası ve kocasının kardeşiyle hastaneye gelmek için evlerinden çıktıkları anda füzeyle vuruldular. Kadının kocası ve onun kardeşi hastaneye şehit olarak getirildiler. Hamile kadın da hastaneye getirildikten 8 dakika sonra şehit oldu. Acil bölümünde öldürülen hamile kadına sezaryan yaptım ve bebeği çıkardım. Nefes almıyordu, kalbi atmıyordu. Yaptığımız müdahalenin ardından bebeğin kalbi yeniden atmaya başladı ama maalesef saldırıda annesinin karnında füze parçalarıyla yaralanmıştı. Bu nedenle bebekte iç kanama vardı ve bu nedenle de bebeği kaybettik."

"DİŞ HEKİMİ OĞLUMU DÖVDÜLER, DAMADIMDAN 1,5 AYDIR HABER ALAMIYORUM"

Evinin bulunduğu apartman ve çevredeki binaların katil İsrail saldırılarının hedefi olduğunu aktaran Malhis, şöyle devam etti:

"Katil İsrail askerleri, bizim apartmana ve tüm Filistin Camisi'nin bulunduğu bölgeye saldırdı. Bizim apartmanın zemin ve birinci katını, tüm koridorları, daireleri bombaladılar. Oğlumun evi üçüncü katta kalıyordu ve onun evi tamamen yandı. Evim bombalandı. Benim ve kızımın arabasını tanklarla ezdiler ve yaktılar. Allah onları kahretsin. Bizim apartman dahil tüm bölgedeki erkekleri alıp alıkoydular. Diş hekimi olan oğlumu iki gün boyunca dövüp, işkence ettikten sonra kötü bir halde serbest bıraktılar. Damadımı da alıkoydular ve maalesef 1,5 aydır ondan haber alamıyoruz. Yaşıyor mu ölü mü, nerede hiçbir bilgimiz yok."

Katil İsrail saldırıları nedeniyle Gazze'nin kuzeyinde yoğun bir yıkım olduğunu ve bölgede yaşayan Filistinlilerin zor günlerden geçtiğini dile getiren Malhis, "Gerçekten çok kötü durumdayız. Hiçbir yerimiz kalmadı. Muayenehanemi bile bombaladılar. Tekrardan Şifa Hastanesi'ne mülteci olarak sığındık ve acil bölümünde görev yapıyorum." ifadesini kullandı.

"İLAÇ GELMİYOR, GIDA GELMİYOR, HİÇBİR YARDIM GELMİYOR"

Malhis, Şifa Hastanesi'nin acil bölümünün yeniden açıldığını, burada Filistinli doktorların çabalarıyla küçük boyutlu ameliyatlar dahil hastalara hizmet verdiklerini belirtti.

Katil İsrail saldırıları ve uygulanan abluka nedeniyle Gazze'nin kuzeyinde hiçbir büyük hastanenin hizmet vermediğini dile getiren Malhis, "Gazze'nin kuzeyine ilaç gelmiyor, gıda gelmiyor, hiçbir yardım gelmiyor. Kuzeyde çok kötü ve zor durumdayız. Tüm dünya izliyor ve kimse bize yardım etmiyor. Dünya suskun bir halde ve biz de ezildik. 100 günü aşkın süre geçti ve ümitler tükendi. Bu vahşi saldırı ve soykırım hiç bitmiyor. Bilmiyoruz, çaresiz kaldık, ümitsiziz." ifadelerini kullandı.

Malhis, Gazze'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin su ve gıda bulmakta zorlandığını az da olsa bulunan ürünlerin ise çok pahalı olduğunu dile getirerek, "Her şeyi bulamıyoruz ve katil İsrail güçleri üzerimize füzelerle saldırmaya devam ediyor. İsrail askerleri dün akşam tekrar karadan (Gazze'nin kuzeyine) girdiler. Her akşam çok fazla şehit geliyor." dedi.

"50 BİN HAMİLE KADIN VAR VE HAYATİ TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYALAR"

Malhis, katil İsrail'in saldırılarının hedefi altındaki Gazze'de 50 bin hamile kadın olduğunu ve bunların yeterli bakıma ulaşamadığını vurgulayarak, "Hamile kadınlar hayati tehlike içinde, bakımsız ilaçsız gerçekten durumumuz çok kötü ve çaresiz kaldık." ifadelerini kullandı.

Ailesinin işgal altındaki Batı Şeria'da eşinin de İstanbul'da olduğunu söyleyen Malhis, "Çocuklarımla Türkiye'ye gitmek istiyorum, her tarafa başvurduk, onay bekliyoruz. Size yalvarıyorum Gazze'den, bu cehennemden çıkartın. Eşime kavuşmak ve onu kucaklamayı ümit ediyorum." diye konuştu.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.