BATI DÜNYASI NEDEN TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALIYOR?

Batı dünyası neden Türkiye’yi ve Erdoğan’ı hedef alıyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı’da sevilmemesinin gerekçeleri neler? Batı dünyası 15 Temmuz darbe girişimine neden yeterli tepkiyi vermedi?

Bu kara propagandanın Batılı çevrelerde karşılık bulmasında evet FETÖ mensuplarının yürüttükleri lobi faaliyetlerinin payı elbette çok büyük. Ancak bu karşılığın sebebi sadece kara propaganda değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Batı’nın iki yüzlülüğünü, başta demokrasi, insan hakları konusundaki çifte standardını, çelişkilerini her daim yüzlerine vurması, dünyanın beşten büyük olduğunu sürekli vurgulaması, Batı’nın kibirli siyasetçilerine yaltaklanmaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı’da sevilmemesinin gerekçeleri olarak sıralandı. Hem de bizzat Batılı diplomatlar tarafından.

ERDOĞAN NEDEN HEDEFTE?

İşte ABD eski büyükelçisi James Jeffrey’nin geçen ay çok ses getiren röportajında, Batı’nın neden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef tahtasına oturttuğuna ilişkin itiraf niteliğindeki söyledikleri:

“Erdoğan Washington’da sevilmiyor. Erdoğan Avrupa’da da sevilmiyor.  Otoriter görülüyor ve iyi bir oyuncu olmadığı düşüncesi hâkim. Batı daha önce Erdoğan’dan daha otoriter olan çok liderle muhatap oldu, olmaya da devam ediyor. Ama fark şu; Suudlar, Mısırlılar her koşulda bize yaltaklanıyor. Erdoğan ise bizimle çatışıyor, çelişkilerimizi yüzümüze vuruyor, dostumuz olmaya çalışmıyor. Ondan daha otoriter liderler ise dostumuzmuş gibi poz yapmakta beis görmüyor. Çok yakın zamana kadar Putin bile böyle davranıyordu. Erdoğan Washington’da bu yüzden sevilmiyor. Biliyorum hiç adil bir durum değil.”

BATI DÜNYASI DARBENİN BAŞARISIZ OLMASINA ÜZGÜN

Gerek ABD eski büyükelçisinin itirafları gerekse yukarıda zikrettiğimiz diğer gerekçeleri alt alta koyduğumuzda Batı dünyasının 15 Temmuz darbe girişimine neden yeterli tepkiyi vermediği sorusunun cevabı kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Batı dünyasının çok büyük bölümü aslında darbenin başarısız olmasından büyük üzüntü duydu. Bu üzüntülerini de açıkçası gizleyemediler. Belki bu noktada ABD’nin üzüntüsünün diğer Batılı ülkelere göre iki kat daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Çünkü bu darbenin arkasında -ama şu Amerika ama bu Amerika fark etmez- bizatihi kendisini vardı. Amerikalı yetkililerin FETÖ liderinin Türkiye’ye iade edilmesi konusunda işi sürekli yokuşa sürmesi de bu yüzden. FETÖ liderinin iade edildiği takdirde suç ortağının her şeyi itiraf edeceğinden korkuyorlardı çünkü.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, Eylül 2016, 367. Sayı

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle