Arakanlı Müslümanlar Denizin Ortasında Yardım Bekliyor!

40 günü aşkın bir süredir denizde terk edilmiş durumda bulunan hala 4 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen sığınacak ülke arıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Adrian Edwards, Güneydoğu Asya'da 40 günü aşkın bir süredir denizde terk edilmiş durumda bulunan hala 4 bin Arakanlı Müslüman (Rohingyalar) ve Bangladeşli göçmen bulunduğunu söyledi.

ACİLEN KURTARILMALARI VE KARAYA ÇIKARILMALARI GEREKİYOR

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Edwards, "Bölgedeki ülkelerin savunmasız durumdaki insanları acilen kurtarması ve karaya çıkarması hayati derecede önemli" şeklinde konuştu.

Yüzlerce Arakanlı Müslümanın, bölge ülkeleri tarafından kabul edilmediği için Myanmar'a geri dönmek zorunda kaldığını belirten Edwards, insanların ülkeye tekrar girebilmek için de insan kaçakçılarına yaklaşık 250 dolar ödediğini söyledi.

"Güneydoğu Asya'da 40 günü aşkın bir süredir denizde terk edilmiş durumda bulunan hala 4 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunuyor" diyen Edwards, Myanmar'a geri dönmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanların ülkeyi izinsiz terk ettikleri için cezalandırılmaması gerektiğini belirtti.

Doğrulanmamış raporlara göre 4 bin olarak açıklanan sayının daha fazla olabileceği ifade ediliyor.

b193002c-91bb-4331-8842-721c555a3acb_ORIGINAL

BUDİST ÇETELERİN ZULMÜNDEN KAÇIYORLAR

Myanmar’daki Budist çetelerinin zulmünden kaçmak için komşu ülkelere sığınan Arakan Müslümanlar, bu ülkelerin kara sınırlarına dahi yanaşmasına izin vermeyip Güney Asya sularına aç-susuz ölüme terkedildi. İnsan kaçakçılarının açık denizde terk ettiği ve Açeli balıkçılar tarafından geçtiğimiz hafta sonu kurtarılan bin kadar Rohingyalı Müslüman göçmen, Açe’deki yerel hükümetin kurduğu bir kampa yerleştirildi. Bu kamplarda şuana kadar bin 500 göçmenin yerleştiği belirtildi.

ebd07936-07bd-42b4-97ec-cc45cd6619df_ORIGINAL

YETKİLİLER ÖLDÜRÜN DİYOR!

Endonezyalı balıkçılar, denizde sürüklenen Arakan Müslümanı ve Bangladeşli göçmenlerin kurtarılmasına yetkililerin izin vermediğini iddia etti. Myanmar’daki Arakanlı Müslümanlar, yıllardır çoğunluktaki milliyetçi Budistler ve yönetimden gelen baskı ve saldırılar nedeniyle sistematik olarak başka ülkelere göçe zorlanmakta. 2012 yılında şiddeti artan olaylar sonucu 140.000 Arakanlı Rohingya Müslümanı insan onuruna yakışmayan şartlar altında sadece denize açık olan kamplara yerleştirilmişlerdi.

Bangladeşlilerin çoğu ise ekonomik nedenlerle göç ediyor. Ancak bölge ülkelerinin kaçakçılığı engelleme operasyonlarının ardından gemi kaptanları ve insan kaçakçıları, binlerce kişinin bulunduğu gemileri deniz ortasında terk etti. Bu şekilde zor durumda olan kaç adet gemi olduğunun bilinmemesi kaygıların daha da artmasına sebep oluyor. İnsan hakları kuruluşları, bölge ülkelerini, göçmenleri “ping pong topu gibi” birbirlerine yönlendirerek, bir trajediye neden olmakla suçluyor.

4bc6f53e-ad22-46b7-802c-2e80707c0660_ORIGINAL

BM, SADECE ÇAĞRI YAPMAKLA YETİNİYOR!

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) ve BM Genel Sekreterliği Özel Temsilciliği'nden yayımlanan ortak açıklamada, "Bengal Körfezi ve Andaman Denizi'ndeki göçmenlerin koruması ve karaya çıkarılması için Endonezya, Malezya ve Tayland'a 'güçlü bir şekilde' çağrıda bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bölge ülkeleri için hazırlanan 9 maddelik ortak çağrıda, bölge ülkelerine hayat kurtarmayı önceliğe almaları, karaya ulaşmaya çalışan botların geri gönderilmemesi, kaçak göçmenlerin tutuklanmaması, göçmenlerin taramasının yapılması, güvenli ve yasal göç yollarının genişletilmesi, insan kaçakçılarının cezalandırılması, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

Hundreds of migrants are seen on a boat drifting 17 km (10 miles) off the coast of the southern island of Koh Lipe May 14, 2015. Thailand has found a boat drifting off its west coast carrying 300 migrants but has refused to grant it permission to land, a senior police officer said on Thursday.  REUTERS/stringer   TPX IMAGES OF THE DAY      *** Local Caption *** Ratusan migran terlihat di atas sebuah perahu yang terombang-ambing 17km di lepas pantai Pulau Koh Lipe, Thailand, Kamis (14/5). Thailand menemukan sebuah perahu yang terombang-ambing di lepas pantai barat Thailand yang membawa 300 migran namun menolak untuk memberikan izin mereka untuk mendarat, kata pejabat polisi senior Kamis kemarin. ANTARA FOTO/REUTERS/Stringer/ox/15.

ARAKANLI MÜSLÜMANLAR 1982'DEN BERİ EZİYET GÖRÜYOR

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanları (Rohingyalar) "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler'in "eziyet gören dini azınlık" olarak tanımladığı Rohingyalar, ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor. Bangladeş'teki mülteci kamplarında da yaklaşık 29 bin Arakanlı Müslüman bulunuyor.

Myanmar'da Haziran 2012'de patlak veren Müslümanlara yönelik şiddet olayları nedeniyle bu ülkede yaşayan on binlerce Arakanlı Müslüman, iş bulma hayaliyle bölge ülkelerine kaçmaya başlamış, birçoğu insan tacirlerinin tuzağına düşmüştü. 2014 yılında Tayland'ın güneyindeki ormanlık bölgede insan tacirleri tarafından zorla gizli kamplarda tutulan çok sayıda Müslüman bulunmuştu.

644c9e18-ed7d-4a89-98ea-6889ffbe4221_ORIGINAL

ARAKAN'IN TARİHİ

arakantarihi1

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Ölen annesini emmeye calışan bebek fotografı günlerdir hafızamda, çakılı kaldı.Bebeğime her baktığımda aklıma geliyor. Allah kahhar sıfatıyla tüm islam düşmanlarını kahreylesin inşallah. Ne zaman uyanacağız ümmetçe ne zaman?

  Buyursun Islam ulkeleri onden efendim.. suudi arabistan, katar, bahreyn, Iran, turkiye, musluman kardeslerimizi kurtarmak için ne yaptık da birlesmis milletler'e cemkiriyoruz?

  Yardima ihtiyaci olan insanlara yardim etmek onlar icin uzulmek ve dua etmek vicdani olan herkes icindir bu konunun sadece muslumanlar tekelinde olduguna inanmak ciddi bir ayrimciligi getirir bu gun muslumanlarin bu durumlara dusmedinin altinda yatsn en buyuk sebeplerden biri bu bence

  insanım demeye utanır oldum artık. dünyada ne çok zulüm var ve elimden brşey gelmiyor. onlar gibi aç kalsam dayanamıyorum, yemek yemeye utanıyorum onlar yoklukla imtihan oluyor biz varlıkla ve rahatlıkla...Allahım zulüm altında olan insanlara yardım et bireysel olarak ne yapabilirim bilmiyorum bu durum beni çok rahatsız ediyor. Cumhurbaşkanımız ve devlet büyüklerimiz bu olanlara karşı neden birşey yapamiyor...

  dünyanın neresine baksan müslüman ölüyor işkence ve eziyet cekiyor müslümanlar bişey yapmadığı gibi kafirle bir oluyor ama bilinçli ama bilinçsiz bari kalbinizle buğz edin oda yoksa zaten müslümanda değilsiniz bize ne diyemezsin dua edelim RABBİM büyük

  Gözden ırak olan gönülden uzak olmasın lütfen..Türkiye olarak maddi, manevi bu kardeşlerimize destek olmalıyız.Dünya devletlerine gücümüz yettiğince yaptırımda bulunmalıyız.

  ÇİN MALLARI İTHALATI İLE İĞNEDEN İPLİĞE HERŞEYİ TV CEP TELF.BİLGİSAYAR OTOMOBİLLER VS.DAHİL OLMAK ÜZERE GETİRİYORUZ ...MİLYONLARCA DOLAR KATKI YAPIYORUZ....VE ÇİN DEVLETİNİN ARAKAN MÜSLÜMANLARINA VE MÜSLÜMANLARA YAPTIĞI ZULÜMÜ MEDYADAN OKUYORUZ.....BEN ÜLKEMİN CUMHURBAŞKANINA VE HÜKÜMETE VE DE MECLİSİMİZE SESLENMEK İSTİYORUM......AYLARDIR OKUYORUZ BU ZULÜMLERİ ...DOĞRUMUDUR....EN ÜST SEVİYE DE HANGİ GİRİŞİMLER YAPILMIŞTIR MERAK EDİYORUM.....ÜLKEMİZ VE MÜSLÜMAN ALEMİ ....SESSİZ KALMAYA DEVAM EDİYOR.....ÇOK ÜZÜLÜYORUZ ÇOK....DÜNYA DAN TIK YOK ....HATTA SEVİNİYORLAR....RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OL

  Sayın Cumhurbaşkanım bu Arakanlı kardeşlerimize sahip çıkalım. Zalimin eline bırakmayalım. Onlar oralarda telef olursa Allahın adını anan bir tek Müslüman kalmayacak. Bunun vebalini islam aleminin öncüsü,sesi gür çıkan sizler, bizler öderiz. Rabbim Müslüman arakanlı kardeşlerimize yardım etmeyi nasip etsin. Sayın Cumhurbaşkanım ne mutlu ki size bu sıkıntılar size nasip oluyor. Nasipsizlere nasip olmayan bu işlere sizin önderliğinizde Türkü, Kürdü tüm etnik yapımızla nasipleniyoruz. Rabbimin izniyle bu kardeşlerimize yardım edelim inşallah. hayırlı çalışmalar..

Yorum Ekle