Arakan Tarihi

Burma, Myanmar ya da Arakan… Hangi ismiyle hitap edilirse edilsin, bu bölgede yaşayan Müslüman halk, her dönem, çeşitli gruplar tarafından işkencelere, katliamlara, soykırım çabalarına mâruz kalmış bir halktır.

Derleyen / Furkan Hasdemir

50 milyon nüfusu bulunan Burma'nın yüzde 15'ini Müslümanlar oluşturmaktadır. Geri kalan nüfusun büyük bir çoğunluğu Budist. Müslümanların büyük çoğunluğu, ülkenin Arakan adlı bölgesinde yaşıyor.

ARAKAN NASIL MÜSLÜMAN OLDU?

İslam'ın ülkeye girişi ilk kez Hicri birinci asırda Müslüman tacirler aracılığıyla oldu. Allah Resulü’nün (s.a.v) sahabelerinden Vakkas bin Malik (r.a) ve bir grup arkadaşı bu ülkeye ilk ayak basan Müslüman tacirlerdir. Daha sonra Müslümanların bu ülke ile ticaretleri artmıştır. Hicri ikinci asırda Müslüman tacirlere ait bir gemi Arakan'a yakın Bengal Körfez'inde batmış ve gemideki onlarca Müslüman karaya çıktıktan sonra bir daha ülkelerine dönmemişlerdir. Arakan'a yerleşen bu Müslümanlar, İslam'ın bu bölgede yayılmasında büyük emek göstermişlerdir.

VE ARAKAN İSLAM DEVLETİ…

13. yüzyıla gelindiğinde Arakan Halkı tamamen Müslümanlaştı ve 1430 yılında Arakan İslam Devleti kuruldu. Arakan İslam Devleti’nin ilk sultanı ise Süleyman Şah’dır. Arakan İslam Devleti 1784 yılına kadar bölgeye hükmetti. Bu dönemde Arakan bir ticaret ve ilim merkezi oldu. Portekizliler, Hollandalılar uzun yıllar Arakan ile ticaret yaptılar ve Arakan, ekonomik olarak güçlü bir hale geldi.

Burma Sultanlığı, Arakan İslam Devleti’ni yıksa da bölgeye tam olarak hâkim olamadı. 19. Yüzyılda Arakan’ı işgal eden yeni sömürgeci güç İngiltere’ydi. Arakan’ı iliklerine kadar sömüren ve Arakanlı Müslümanları maden ocaklarında zorla köle olarak çalıştıran İngiltere, 1948 yılında bölgeden ayrılırken, Arakan’ı Burma Sultanlığı’na bıraktı. İngiltere, Ortadoğu’da oynadığı oyunun aynısını bu sefer Asya’da oynadı.

1784 yılında Müslümanların siyasi iktidarı kaybetmelerinden hemen sonra Burmalı Budistler, Müslümanları ezmeye, fiziksel olarak imha etmeye yönelik bir politika uyguladılar. Ülke Müslümanları, 1938 yılında kısmi bir bağımsızlık elde etmiş olsalar da iktidarı ele geçiren cunta, Müslümanlara büyük eziyetlerde bulundu

İSLAM DEVLETİ YIKILDI, ZULÜM BAŞLADI

Arakan Halkı, İslam Devleti’nin yıkılmasının ardından Budistler tarafından sürekli olarak din değiştirmeye zorlandı. Fakat Arakanlı Müslümanlar her ne pahasına olursa olsun dinlerini terk etmediler. Bunun üzerine Burmalı Budistler, askerlerden aldıkları destekle Arakanlı Müslümanlara yönelik büyük bir katliama giriştiler.

28 Mart 1942 yılında ilk olarak Minbya şehrine bağlı Çanbilli Köyünde başlayan, daha sonra da bütün Arakan’a yayılan bu katliamda en az 150 bin Arakanlı Müslümanın öldüğü tahmin ediliyor. Bu tarihi katliam esnasında yüz binlerce Arakanlı vatanını terk ederek komşu ülkelere sığındı. ( Nilüfer Müftülüğü, arşiv)

SOSYALİST PARTİ 20 BİN MÜSLÜMAN KATLETTİ

Burma, 1948 yılında İngiliz yönetiminin sona ermesiyle bağımsızlığını kazandı. 1962 yılında askeri darbeyle iktidara gelen komünist General Ne Win, devletin tüm imkânlarını Müslümanları yok etmek için seferber etti. Hazırlanan "Burma Sosyalist Parti Programı"nda, her türlü yol kullanılarak Müslümanların dinlerinden uzaklaştırılması hedefleniyordu.

İnsan hakları kuruluşlarının vermiş oldukları raporlara göre, 1962-1984 yılları arasında 20.000 Arakan Müslümanı öldürüldü. Yüzlerce kadına tecavüz edildi ve Müslümanların tüm mal varlıklarına el konuldu. Devletin iletişim araçları, İslam dini hakkında yalan ve iftiralar yaymak için kullanıldı. 1978 yılının baharında, 200.000 Müslüman daha Bangladeş'e göçmek zorunda kaldı.

1990'lardan sonra Müslümanlar tekrar büyük bir kıyıma uğramış ve yine 200.000 kişi 1992 yılında Bangladeş'e sığınmak zorunda kalmıştır. Çok fakir bir İslam ülkesi olan Bangladeş, Burmalı mültecileri topraklarında ağırlamakta, ancak yiyecek ve barınma konusunda yardım etmekte çok zorlanmaktadır. (Dünya Bülteni)

GÜNÜMÜZDEKİ BUDİST İŞKENCESİ

Myanmar haber ajanslarının vermiş olduğu bilgilere göre: Budist çetelerin zulmü, cinayet, toplu tutuklamalar, tecavüz vakaları ve işkence suretinde kendini gösteriyor. Ayrıca, Ekonomi olarak bir çok boykotu yaşayan Myanmar Müslümanları’nın, evleri ve işyerleri ateşe veriliyor. Gençler keyfi tutuklamalar yüzünden yaşadıkları yerlerden kaçıyorlar. Budist çeteler, Müslümanlara ait olan ev, cami, işyerleri ve araçlarını kundaklamaya devam ediyor.

2012 - 2013 yılları arasında Myanmar’da, çoğu Müslüman 250 kişinin ölümüne neden olan şiddet olayları yüzünden, yaklaşık 140 bin kişi yer değiştirmek durumunda kaldı. Budist çetelerin kontrolünde yaşanan bu olaylara Türkiye dışındaki ülkelerin büyük kısmı sessiz kaldı.

Tarihi zulüm ve işkencelerle dolu Burma Müslümanları, Müslümanlardan gelecek yardıma muhtaç, çaresiz bir şekilde işkence görmeye devam etmektedir. Müslümanların yeniden refaha ve huzura kavuşması için bir an önce, Arakan’da akan kanı durdurucak somut adımlar atılmalıdır.

20140123_rohingya_reuters

ff

Burned Mosque

arakan

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Allah onlarin yardimcisi olsun tek suclari musluman olmak Allah i dedikleri icin bu haldeler Allah yardimcilari olsun keskke elimizden bisey gelseydi sadece dua ediyoruz aslinda onlara bu zulmu reva gorupp ssadece izleyen buyuk devletlere boykot yapsak. Onlarin urunlerine destek vermesek bu kadar basimiza bela olmaazlardii biz onlari tepemize cikardik simdi cekiyoruz Allah onlari Kahhar ismiyle kahretsin alsinmuslumanlarin intikamini cunku intikam alanlarin en hayirlisi Allah tir

  Eeyyyyy muslumanlar artık daha derin düşünmek zorundayız. Allah'ın emrettiği ve rusullahin hayata geçirdiği ve uyguladığı, sahabenin de aynen devam ettirdiği islam devleti raşidi hilafet kurulmadıkdan sonra yer yüzünde muslumanlara rahat ve dirlik Yok vede olmayacak.!!!

  Allah belasını versin şerefsiz ler bunasil işkence nerden müslüman kardeşim neden bütün müslüman ülke ler birleşmiyor zalimlere karşı bir olmalıyım allah müslüman karın yar ve yardımcı sı olsun

  Başta Arakan olmak üzere dünya üzerinde zulüm gören müslüman kardeşlerimizin Allah yar ve yardımcisi olsun. Müslüman kardeşlerimize bu zulmü yapanları Allah kahretsin inşallah Rabbim bizlere de bilinclenmeyi ve Müslüman kardeşlerimiz için birlik olup yardım etmeyi nasip etsin...

  İşte Gerçek Bu Kardeşlerim. Biz Türkiye dahil hiç bir müslüman ülke gidibde o allahsız budistlere haddini bildirecek gücü yok. Kafir olsa bin defa Müslümana saldırmıştı.

  Yer yüzü kafirlere haramdır.

  Bütün müslüman alemine sesleniyorum.Neden hickimse oraya asker yardımı vede diğer yardımlar götürmüyor.Anlamakta zorluk çekiyorum bütün bu olanlara kimsenin ses cikarmamasina...

  Tayyip erdoğan muslumansa bu zulmü durdursun hesabinida sorsun. Yok yapamiyorsa gönüllü sivilleri silalandirip gemiyle gondersin bakalim budistler bize kac gun dayanacak

  Evet üzülüyoruz yüreğimiz paramparça oluyor ama kıpırdamıyoruz beş dakika sonra unutuyoruz rahatımızı bozmuyoruz yeter artık kalkın ne biçim müslümansınız toparlanın artık birbirinizi yemeyi bırakın birbirinizi öldürmeyi bırakın birlik olun beraber olun az şerefli haysiyetli olunda kalkın toplanın gidelim başta ben gidelim Müslümanlık görevimizi yapalım allah rızası için müslümanlar ve müslümanlık için gidelimde o devleti yerle bir edelim o pislikleri yok edelim artık dünyada böyle zulüm kalmasın bu gün onlar böyle susup oturursanız yarın sizinde başınıza gelebilir avladınız gözünüzün önünde diri diri yakılsa ne yaparsınız namusunuz gözünüzün önünde yok edilse bir düşünün aklınızı başınıza alın ya allah hareket edin artık. Bir şeyler yapın artık daha ne diyeyim kendimi öldüresim var böyle bir zulmü müslümanlar hakketmiyor birbirimize saniyede düşüyoruz ama domuza karşı kıpırdamıyoruz belkide biz müslüman deyiliz.umarım anlatabilmişimdir.

  Derdimiz ol Arakan Dersimiz ol Arakan Seni o zulümde bırakan Boğsun onu kara kan

  Hani insanlar ameliyata girerler narkoz verilir ve çok acı duyması gereken hatta çığlık çığlığa bağırması gereken bir durumda öyle huzurlu sakin hiçbir şey olmamış gibi yatar değilmi. Bunu sağlayan narkoz ALLAHIN yarattığı kullar tarafından bulunan bir su inşaallah orada şehid edilen kardeşlerimiz aynen narkoz verilmiş hasta gibi peygamber efendimizin sancağı altında toplanmaya gidiyorlar. Hiçbir acı duymadan sinek ısırığı kadar bir acıyla rabbimiz ne buyuruyor şehidler hakkında onlara ölüler demeyin onlar rablerinin yanında rızıklandırılıyorlar.

  Arakan da Müslüman kardeşlerimiz katledilirken sessiz kalan Müslüman arap ülkeleri neredesiniz ?Hiçmi vijdanınız sızlamaz .Sizler Birleşmiş milletler sizin göreviniz dünyada katliamları durdurmak barışı sağlamak değilmi ? Siz neredesiniz ne iş yaparsınız ? Bunların vebalı sırtınızda her zaman bir kambur olarak kalacaktır.Bir tarafta insanlar inançları yüzünden katlediliyor öbür tarafta bir kısım zümre şaşalı bir hayat sürüyor .Bumu adalet bu mu insan hakları evrensel bildirisi ? Cevap verme zamanı hala gelmedimi ? YAZIKLAR OLSUN İNSANLIĞINIZDAN UTANIN KURULUŞUNUZ DAN UTANIN BU kuruluşun adı bundan sonra AYRISTIRMA BİRLİĞİ OLSUN ;DÜŞMANLIK BİRLİĞİ OLSUN ........

  Yaradan yarattığı kuluna bu kadar vahşilik kabiliyeti , bir diğerinede böylesine bir vahşete maruz kalma yazgısı reva görmüş olamaz. Başlığı ne olursa olsun, hangi gerekçe ile olursa olsun; helede inancından dolayı hiç kimseye bu zulüm reva görülemez. Yüreğim çatlıyor, birşeyler yapamamanın verdiği çaresizlik. Yaradana kötüye fırsat verme demekten, dünyaya sevgi, hoşgörü vede barış ver diye yakarmaktan başka çarem yok. Ne kötü; dünyayı karıştıran ve sömüren ülkelerden kendi yaptıkları pislikler için yardım beklemek. Malum müslüman dünyasının bu konuda bir atağını görmedik maalesef. Onlar kendi keyiflerindeler. Maalesef dinlerin insanlara öğretmeye çalıştığı en önemli başlık insana insan olduğu için değer vermek olmalı ama geldiğimiz zaman bize bunun böyle olmadığını gösteriyor. Genede yaradanım hiçbir yarattığını böylesine zulüm içinde bırakmasın. Arakandan en kısa zamanda güzel haberler almayı temenni ediyorum. Yaradanım yar ve yardımcıları olsun o kardeşlerimizin çocuklarımızın, kadınlarımızın.

  • Arakan da Müslüman kardeşlerimiz katledilirken sessiz kalan Müslüman arap ülkeleri neredesiniz ?Hiçmi vijdanınız sızlamaz .Sizler Birleşmiş milletler sizin göreviniz dünyada katliamları durdurmak barışı sağlamak değilmi ? Siz neredesiniz ne iş yaparsınız ? Bunların vebalı sırtınızda her zaman bir kambur olarak kalacaktır.Bir tarafta insanlar inançları yüzünden katlediliyor öbür tarafta bir kısım zümre şaşalı bir hayat sürüyor .Bumu adalet bu mu insan hakları evrensel bildirisi ? Cevap verme zamanı hala gelmedimi ? YAZIKLAR OLSUN İNSANLIĞINIZDAN UTANIN KURULUŞUNUZ DAN UTANIN BU kuruluşun adı bundan sonra AYRISTIRMA BİRLİĞİ OLSUN ;DÜŞMANLIK BİRLİĞİ OLSUN ........

   • Çok dogru soyluyorsun acaba niye herkesin hakkı için kimse kişinin din,ırk gibi özeline karışamaz diye bas bas bagırıyorlarda budistler müslümanlara katliam yapınca sessiz kalıyorlar? Allah hidayet versin.

  Ya kâhhâr Rabbim islam birliyi nasip et biz aciz kullarına İslâm dininin sahibi maliki Amiri olan Allah'ım Rasulun Aleyhi vessalatu vesselam hürmetine zalimleri kâhr eyle müslümanların sen yardımcısı ol rahatını hiç bozmayan sözde islam ülkelerinide sen ıslah eyle neden sessiz kalınıyor Bu işkencelere Tüekiyemize sen zaferler Muzaffer eyle islamın kalesine Allah'ım başka zalimin karşısında konuşan yok

  Neden hep musulmanlara oluyo.Allahim yardim et caresizlara.cok uzulyorum dua etmekten baska caremde yok

  Esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve beraketühü Tahammül edilemeyecek derecede, kelime yok anlatmaya orada olanları... Üç gün boyunca yemeden içmeden kesildim, uyku nedir bilmez halde hıçkıra hıçkıra ağladım. Allah şahit. Lakin elden de birşey gelmiyor. Bireysel olarak değil, devlet nezdinde yaptırıcı olarak harekete geçmeli. Hz İbrahim (as) a yapıldığı gibi diri olarak ateşe veriyorlar oradaki müslüman kardeşlerimizi. Ateşte yanmakta olan müslüman kardeşimiz hiç kımıldamıyor bile, bir ahh bile demiyor. Allahım o ateşi müslümanlara gül bahçesine çevir. " kafirler için elim olan azabı müjdele"... Ente mevlene fensurne alel kavmil kafrîn...

  Biraz once haberde denk geldi BM raporunda gündeme gelmiş yapilan zulmun kabul edildiği söyleniyor raporu okuyunca uykum kaçtı yapilanlari hak etmiyor bu insanlar bu kadarı olamaz olmamali ama elimden üzülüp kahrolmaktan başka bir şey gelmiyor güzel Allahım yardım etsin onlara bizlerde bu yardima sebep olanlardan oluruz İNŞAALLAH!

  müslümanlık garip geldi garip gidecek.Peygamber efendimizde hayatı boyonca ne zorluklar gördü. imtihanlar hiç bitmiyor ta ki ölene kadar.Rabbim nerde hangi müslüman kulun eziyet görüyorsa sen onlara yardım et allahım .elimizden duadan başka birşey gelmiyor.Rabbim yardımcjları olsun Rabbimiz bizim ülkemizide hertürlü dalaveradan bozmak için kahpece yazılan senaryolardan korusun amin.

  Heryerde müslümanlar çile işgence altında öldürülüyor bunun hesabını hem bu dünyada hemde ahirette wereceksınız Allah amerıkayıda bütün kafirlerıde yok etsin kahru perişan eylesin müslümanlara güç kuvvet versın sadece bakıyoruz elimizden hıc bırsey gelmiyor ama yardım etmeyi onların yaralarını sarmayı cok isterdim kardeslerımn yannda yer alıp kafirleri İslam adınaı yok etmeyi çok isterdim Erkek olsaydım cihata çıkmayı cok isterdim Rabbim niyetimizi biliyor suan sadece dua etmekle yetiniyoruz

  • Insallah onlar da olacak Allahın dedıgı olur.Caresız gorunuyoruz Ancak Allahtan umıdımızı kesmıyoruz.

  • Allah niyetini Salih eylesin biz müslümanlar öyle aciz bir müslüman olmuşuzki o kardeşlerimize yardım etmeyi bırak dua bile etmeye üşenir hale gelmişiz peygamber efendimiz buyuruyor eğer bir zülüm gördüyseniz elinizle düzeltin gücünüz yetmezse dilinizle onada gücünüz yetmezse buguz edin yani kalbiniz o zulmü benimsemesin kabullenmesin buda imanın en düşük mertebesi biz okardeşlerinmize dua bile edemez hale gelmişiz allaha hesabımız çok büyük rabbim bizi o kardeşlerimizden sual ederse vay halimize nitekimki hesaba cekilecez yazıklar olsun müslüman liderler eki okadar müslüman ülkeleri zulüm altında hala islam birligini kardeşligini bir araya gelipte yapmıyorlar hepsi bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın misali ama sizin hesabınız vallahi bizimkinden büyük olacak şimdi rahatınıza bakın ama rabbim sadece bunun hesabını zulmü yapandan değil bu zulme seyirci kalandanda soracak yarabbi bizlere islam birligini nasip eyle dünyada birtane müslüman ülkesi sömürge altında kalmasın takı tüm islam ülkeleri felaha kavuşana kadar onlarla şavaşabilmeyi bu yolda şehit olabilmeyi bizlere nasip eyle

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.