Almanya’da Bed-i Besmele Töreni Düzenlendi

Almanya’da bir Osmanlı geleneği Almanya Karlsruhe Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği, eğitime başlayacak Türk çocuklar için Osmanlı’da “okuma yazmaya başlama töreni” olarak bilinen “Bed-i Besmele” programı düzenledi.

Osmanlı'da çocukların okula başlamalarını eğlenceli hale getirmek, çocuklara okuma isteği kazandırmak ve hayatları boyunca zihinlerinde kalacak güzel bir anı bırakmak amacıyla “Bed-i Besmele” töreni yapılıyordu.

ALMANYA’DA OSMANLI GELENEĞİ: BED-İ BESMELE

Halk arasında “amin alayı” olarak da bilinen bu güzel gelenek bugünlerde Almanya’da yaşatılıyor. Tarihimizden miras kalan Bed-i Besmele geleneğini, Karlsruhe Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarımızın çocuklarının vatan ile olan bağlarının kopmaması ve daha güçlü köprülerin kurulması için yaşatmaya çalışıyor. Bu kapsamda 2018-2019 eğitim öğretim yılı, ataşeliğe bağlı 64 Diyanet Türk İslam Birliği Cemiyetinde, Din Hizmetleri Ataşeliği, Ditib Köln Merkezi ve Baden Eyalet Birliğinin organizesi ile Bed-i Besmele programı ile başladı. Öğrenim hayatına adım atan çocuklara hatırası zihinlerinde ömür boyu kalacak muhteşem bir okula başlama merasimi düzenlendi. Merasim günü okula başlayacak çocuklar hazırlandı ve heyecanla kendilerini okula götürecek “amin alayı”nı bekledi.

Almanya Karlsruhe Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Adem Dursun, eğitim hayatına başlayacak çocuklara camiyi sevdirmek, onları eğlendirmek ve çocukların birbirleri ile kaynaşmalarını sağlamak amacı ile Osmanlı geleneği olan Bed-i Besmele programı düzenlediklerini belirtti. Dursun ayrıca bundan sonraki eğitim dönemlerine Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşeliği ve Eyalet Birliği iş birliğinde Bed-i Besmele programları yapılarak başlanması kararı aldıklarını söyledi.

BED-İ BESMELE NEDİR?

Osmanlılar döneminde okula yeni başlayan çocuklar için düzenlenen tören. Diyanet Haber

Kaynak: Diyanet Haber

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle