Allahümme Salli ve Allahümme Barik Duasının Okunuşu, Anlamı ve Fazileti

Namazlarda Allahümme Salli ve Allahümme barik dualarının okumanın hükmü nedir? Allahümme salli duası ve Allahümme barik duasının okunuşu, meali ve fazileti nedir? Allahümme salli barik dualarının Arapça, Türkçe okunuşları ve video hallerini sizler için derledik...

"Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O'na tam bir teslimiyetle salat ve selam edin!" (Ahzab 56. Ayet) “Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salavât edendir.” (Tirmizi, Salât 327), Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları hakkında sizler için hazırladıklarımız:

 • Allahümme Salli Duası Arapça Yazılışı
 • Allahümme Salli Duası Okunuşu (Türkçe)
 • Allahümme Salli Duası Anlamı
 • Allahümme Salli Duası Dinle (Fatih Çollak Hocaefendi)
 • Allahümme Barik Duası Arapça Yazılışı
 • Allahümme Barik Duası Okunuşu (Türkçe)
 • Allahümme Barik Duası Anlamı
 • Allahümme Barik Duası Dinle (Fatih Çollak Hocaefendi)
 • Allahümme Salli Barik Duaları Ne Zaman Okunur?
 • Salavat Getirmek İle İlgili Ayet ve Hadisler
 • Salavat-ı ŞErife Getirmenin 13 Fazileti
 • Namazda Okunan Surelerin Sırası ve Okunuşları
 • Salavat Nasıl Getirilir?

ALLAHÜMME SALLİ DUASI

Allahümme Salli Duası Arapça Yazılışı: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ Allahümme Salli Duası Okunuşu: "Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd." Allahümme Salli Duası Anlamı: "Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin." Allahümme Salli Duası Dinle (Fatih Çollak Hoca):


ALLAHÜMME BARİK DUASI

Allahümme Barik Duası Arapça Yazılışı: اللَّهُمَّ بَارِكَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ Allahümme Barik Duası Okunuşu: "Allâhumme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd." Allahümme Barik Duası Anlamı: "Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin." Allahümme Barik Duası Dinle (Fatih Çollak Hoca):

ALLAHÜMME SALLİ BARİK DUALARI NE ZAMAN OKUNUR?

Farzların, vitir namazının ve müekked sünnetlerin son oturuşlarında, gayri müekked sünnetler ile diğer nâfile namazların da her oturuşunda tehıyyyâttan sonra Hz. Peygamber’e ve âline salevât getirmek sünnettir. Hanefi mezhebine göre namazda Peygamberimiz (asv)'e salavat getirmek sünnettir. (ed-Durrul Muhtar, I, 478) Şafiilere göre ise farzdır(Muğni'l Muhtaç, I, 173). “Salli-bârik” duaları diye kısaltılan, namazlardaki salevâtın başlangıcını Kâ’b İbn Ucre (r.a) şöyle anlatır: “Hz. Peygamber bizim yanımıza geldi. Biz dedik ki: “Ey Allah’ın Rasûlü! Allah bize, sana nasıl selâm vereceğimizi bildirdi. Sen de bize, sana nasıl salât getireceğimizi öğret. Bunun üzerine bize salât dualarını şöyle öğretti." (Buhârî, Tefsîru Sûre, 33/10, Enbiya, 10, Deavât, 31, 32; Müslim, Salât, 65, 66 , 69; Tirmizî, Tefsîru Sûre 33/23; Vitir, 20; Ebû Dâvud, Salât, 179; Nesâî, Sehv, 49, 50-54; İbn Hanbel, I, 162 , III, 47, IV, 11 8, 241.)

SALAVAT GETİRMEK İLE İLGİLİ BENZER YAZILAR

SALÂVAT-I ŞERİFELERDEN SEÇMELER

NAMAZ SURELERİNİN SIRASI İLE OKUNUŞU

SALAVAT NASIL GETİRİLİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Çok Güzel Ezberlemek için çabucak ezberledim

  Hemen ezberledim

  Baya kolaya benziyo hadi isalah

  İyi çabuk ezberlenir

  • Iki gundur ezberlemeye urasiyom

  gayet iyi ezberlemek için

  çok güzel yapmışlar

  Çok güzel hemen ezberledim

  çok güzel yapmışlar

  Güzel

Yorum Ekle