AKDENİZ'DE ÇIKAN DOĞALGAZ NE OLACAK?

Doğu Akdeniz’de bulunan doğalgaz ile Ortadoğu ve Akdeniz'deki enerji denkleminin ve Türkiye'nin konumunun Ortadoğu'daki dengeleri etkileyebileceğinin altı çiziliyor.

Ortadoğu’daki kavganın en önemli sebeplerinden biri enerji. Doğalgaz keşifleriyle son dönemde Doğu Akdeniz küresel enerji piyasalarının en önemli bölgelerinden birine dönüşmüş bulunuyor. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu 2013’te, Doğu Akdeniz’de, Suriye, İsrail, Mısır, Kıbrıs açıklarında 3 trilyon 450 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu açıkladı. Bunun, tüm bölge ülkelerinin kaderini ve Ortadoğu’daki dengeleri etkileyebileceğinin altı çiziliyor. Onlarca ülkeden, yüzlerce savaş gemisinin Doğu Akdeniz’e doluşması da bu enerji ile izah ediliyor.

Doğu Akdeniz bölgesindeki doğalgazın en az maliyetle taşınacağı güzergahın Türkiye’den geçmesi ve 800 milyar metreküpün üzerinde doğalgaz rezervine sahip Leviathan ve Tamar sahalarında, İsrail’in doğalgazı ihraç edebileceği herhangi bir güzergahın halihazırda bulunmadığı belirtiliyor. Buradaki enerji denkleminde Türkiyesiz bir çözümün oldukça zor olduğu vurgulanıyor.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 359. Sayı, Ocak 2016

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle