500 BİN SURİYELİ ÇOCUK EĞİTİM GÖRECEK

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Türkiye'deki tüm Suriyeli öğrencileri eğitime kazandırmak istediklerini ve bunu en kısa sürede gerçekleştireceklerini belirtti.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan 500 binin üzerinde Suriyeli çocuk AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerçekleştiği Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi sayesinde eğitim ve öğretimlerini sürdürebilecek.

Savaştan en çok etkilenen ve çatışmalar nedeniyle okullarından uzak kalan sığınmacı çocuklar bu sayede eğitimlerini tamamlama imkanı bulacağı ifade edildi.

1 MİLYON 600 BİN SURİYELİ SIĞINMACI VAR

Oktay, yaptığı açıklamada Türkiye'de bir milyon 600 binin üzerinde sığınmacının yaşadığını ve bunların büyük bölümünü çocukların oluşturduğunu dile getirdi.

Önümüzdeki günlerde ülkedeki kadın, erkek, çocuk, yetim veya öksüz ne kadar Suriyeli'nin bulunduğunu açıklayacaklarını aktaran Oktay, bunların hangi kentlerde bulunduğunu da kayıt altına aldıklarını ifade etti.

Rakamların netleşmesiyle daha sağlıklı bir çalışma yapacaklarını anlatan Oktay, özellikle okul çağındaki çocukları eğitime kazandırmak için yoğun çaba sarf ettiklerine dikkat çekti.

500 BİNİN ÜZERİNDE OKUL ÇAĞINDA ÇOCUK VAR

Milli Eğitim Bakanlığı'yla ortak bir program düzenlediklerini ve amaçlarının tüm çocuklara ulaşmak olduğunu kaydeden Oktay, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"175 bin öğrencimiz şu anda fiilen eğitim alıyor,  500 binin üzerinde okul çağında çocuk var, geriye kalanın tamamını okullara almak istiyoruz. Bu konuda da uluslararası camiadan destek gelmedi, biz kendi Milli Eğitim Bakanlığımızla yaptığımız çalışmayla şu anda güzel bir sistem uygulamaya başladık. Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi diye bir programımız var, bununla kayıtlı olan tüm Suriyeli öğrencilerimizi e-Okul benzeri sistemle eğitim programına dahil ediyoruz."

NESLİ SOKAKLARA TESLİM ETMEYECEĞİZ

Velilerle ilgili zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını ve onları da teşvik etmek için yoğun çaba harcadıklarını aktaran Oktay: "Velileri teşvik ederek tüm çocukları okula almak istiyoruz. Bu neslin kaybolmaması için çocukları sokaklara teslim etmek istemiyoruz, kayıp bir nesil yetiştirmek istemiyoruz. İnşallah kazanacağız" dedi.

Oktay, Türk halkının uzun süredir mazlumlara sahip çıkarak dünyaya örnek teşkil ettiğini belirterek, bundan sonrada vatandaşların aynı hassasiyeti göstereceğine inandığını ifade etti.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle