UNESCO: “KUDÜS, FİLİSTİN’İN BAŞKENTİDİR”

1

UNESCO, Mescid-i Aksa’nın ve Kudüs’ün Müslümanlara ait olduğunu kabul etti. UNESCO, İsrail’i kınayan bir kararı da kabul etti.

İlk taslak önerisindeki Yahudilerin ağlama duvarı olarak kullandığı Batı duvarının da Müslümanlara ait olduğu yer olmakla birlikte gelen tepkiler üzerine bu öneri geri çekildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Kudüs’te El-Aksa Camii‘nde ibadet özgürlüğünü kısıtlayan ve kutsal kurallara uymadıkları için İsrail’i kınayan bir kararı kabul etti.

“KUDÜS, FİLİSTİN’İN İŞGAL ALTINDAKİ BAŞKENTİ”

Fransa’da dün gerçekleşen oylamada, Mısır, Tunus, Cezayir, Fas, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Filistin lehine 26 oy, aralarında ABD, İngiltere ve Almanya’nın bulunduğu 6 ülke ise “hayır” oyu kullandı. Fransa’nın da içinde bulunduğu 25 ülke ise “çekimser” oyu verdi.

Kabul edilen kararda Kudüs “Filistin’in işgal altındaki başkenti” olarak onaylandı.

İsrail’in El-Aksa Camii’nde ibadet özgürlüğü kısıtlamalarını kınandı. Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de İsrail eylemlerin İsrail yönetimi hakkında yapılan şikayetleri yineledi.

UNESCO yönetim kurulundan Irina Bokova, salı günü BM’ye “daha fazla yerde gerginlikleri tahrik etmemesi ve o kutsal mekanların kutsallığına saygı tavsiyesi yönünde kararlar alması” çağrısında bulundu. Bokova yaptığı açıklamada “Hepimiz diyalog, hoşgörü ve barışı teşvik eden kararlar almalıyız, UNESCO’nun görev sorumluluğu var” dedi.

İSRAİL’İN SİLAHLANDIRMA ÇAĞRISI DA KINANDI

Altı sayfalık karar tasarısında ayrıca Uluslararası toplumu İsrail’i son terör hareketleri bahanesi ile vatandaşlarını silah taşıma yetkisi vermesinden dolayı kınanması çağrısı yapıldı.

Kararda, Bethlehem Hebron ve Rachel’ın Tomb Patrikler Türbesi’nin “Filistin ayrılmaz bir parçası” olduğu yinelendi. Ancak, Mescid-i Aksa’nın ayrılmaz bir parçası olarak Batı Duvarının da tanınması için çağrıda bulunulan bir fıkra, İsrail’in itirazları sonucu ertelendi.

Paylaş.

1 Yorum

 1. Ayşenur Yüksel on

  Merhaba,
  Mescid-i Aksa ve Kudüs ile ilgili genel medyadaki haberlerin resimlerinde hep altın kubbeli Cami görünmekte. Bu Cami Mescid-i Aksa mıdır Kubbetüs Sahra mı?
  İnternetten edindiğim sınırlı bilgim, altın kubbeli Cami’nin Kubbetüs Sahra olduğu yönünde. Bu bilgi doğru mu?
  Bu bilgi doğruysa, Mescid-i Aksa ve Kudüs ile ilgili haberlerde neden Mescid-i Aksa fotoğrafı yerine Kubbetüs Sahra fotoğrafı gösterilmekte?

  Saygılarımla

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
YÛNUS EMRE’NİN İLME BAKIŞI NASILDI?

Hakîkî ilim mektepte ve medresede alınan bilgiler değildir. Onlar hakîkî ilme ancak birer vâsıta olabilirler. Hakîkî ilim, kâinâtın esrârlı bir...

Kapat