YURTTA İLK TERAVİH NAMAZI KILINDI

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı. Çocuklarıyla birlikte camilere gelen vatandaşlar, on bir ayın sultanı Ramazan'ın ilk teravih namazını kılmanın sevincini yaşadı.

Vatandaşlar, ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti. Ramazanın sembolü haline gelen ve camilere asılan mahyalar da ışıldamaya başladı.

YURTTA İLK TERAVİH

Yurtta ilk teravih namazı, saat farkından dolayı doğu ve güneydoğu illerinde daha erken kılındı. Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin'de vatandaşlar camilere akın etti. Siirt Belediyesi tarafından Ramazan ayının gelişini simgeleyen ve yaklaşık bin yıllık geçmişi olduğu belirtilen "melede" ateşi yakıldı.

MANİSALILAR CAMİLERİ DOLDURDU

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayının ilk teravihi için Manisalılar camileri doldurdu. Şehirde en çok ilgi gösterilen camiler arasında tarihi Hatuniye, Sultan ve Muradiye yer aldı.

ADANA'DA TERAVİH COŞKUSU

Adana'da Seyhan Nehri'nin kıyısında bulunan ve ihtişamıyla dikkati çeken Sabancı Merkez Camisi'nde ilk teravih kılındı. Sultan Ahmet ve Selimiye camilerinin mimari özelliklerinden yararlanılan Sabancı Merkez Camisi'ne vatandaşlar akın etti.

ŞANLIURFA'DA İSLAM DÜNYASI İÇİN DUA EDİLDİ

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki çadır şehirde kalan Suriyeliler, Ramazan ayının ilk teravihini kıldı. Yaklaşık 32 bin Suriyeli misafirin ağırlandığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'ndeki Suriyeliler, yatsı ezanın okunmasıyla çadır şehirdeki mescitleri doldurdu.

Suriyeli imamlar eşliğinde ilk teravihi kılan Suriyeliler, namazın ardından başta ülkeleri olmak üzere tüm İslam aleminde yaşanan olayların bitmesi için birlikte dua etti.

ELAZIĞ'DA İLK TERAVİH

Elazığ'da da ilk teravihi kılmak isteyen vatandaşlar, başta İzzet Paşa Camisi olmak üzere camileri doldurdu. Camilerde, din görevlileri tarafından Ramazan'ın önemine ilişkin vaaz verildi. Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından ilk teravih kılındı.

EDİRNE'DE İLK TERAVİH NAMAZI

Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nde Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Edirne İl Vaizi Selim Al, namaz öncesi yaptığı vaazda, Ramazan'ın manevi bereketini anlattı.

İSTANBUL’DA İLK TERAVİH

İstanbul'da vatandaşlar, ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti.

Sultanahmet, Süleymaniye ve Eyüp Sultan başta olmak üzere şehirdeki camilere gelen vatandaşlar, ilk teravih namazıyla Ramazan'ın coşkusunu yaşadı. Camileri dolduran kadın-erkek, genç-yaşlı çok sayıda kişi, namaz kılıp dua etti.

Şehirde ilk teravih namazı için tercih edilen camilerin başında gelen Eyüp Sultan ve Sultanahmet camilerine, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Namaz öncesi vaaz veren Eyüp Sultan Camisi İmamı Erhan Mete, Ramazan ayının güzelliğini, faziletini ve bereketini anlattı. Camiyi dolduran kalabalık, vaazın ardından yatsı ve teravih namazını eda etti.

Eyüp Sultan ve Sultanahmet Camisi başta olmak üzere şehirdeki bazı camilere asılan mahyalar da ışıldamaya başladı.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle