Tekne Orucu Nedir, Nasıl Tutulur?

Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Çocuklar nasıl oruç tutmalı, Müslüman için oruç tutmama mazereti olabilir mi?” sorularını cevaplıyor.

Çocuklarımızı oruca alıştırmamız gerekiyor. Anadolu insanının güzel icatları vardır. Tekne orucu diye yarım gün oruç tutturmalar, ikindiye kadar oruç tutturmalar... Bunlar güzel şeyler. Gece çocuğu meşgul edip gündüz uyutarak oruç tutturmalar. Dolayısıyla oruç ibadetini gündemimize sokmamız gerekiyor.

Ağaç yaşken eğilir. Eğer çocuklarımıza oruç ibadetini küçüklüklerinden itibaren öğretemezsek, büyüdüklerinde bu ibadete karşı lakayt olurlar.

TEKNE ORUCU NEDİR?

Anadolu’da eskiden Ramazan ayında oruç tutan yaşlılar ve çocukların, zorlandıkları durumlarda mutfaklardaki büyük ekmek teknesinin arkasına geçerek yemek yiyip, oruçlarına kaldıkları yerden devam etmelerine “Tekne Orucu” deniliyor.

ORUÇ NEDİR? ORUCUN FAYDALARI NELERDİR?

Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir?

RAMAZAN VE ORUCUN FAZİLETİ

Ramazan ve Orucun Fazileti

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • 7 yaşındaki oğlum oruç için niyet etti bozsa günahmı çok acil cevap bekliyorum lütfen

    • Günah Olmaz 7 yaşındaki çocuğun oruç tutması farz değildir

    En fazla kaç yas

    • Bulup çağına ermemiş çocuklar için geçerlidir bu. Herhangi bir yaşı yok. Yani sadece çocukları oruca alıştırmak için güzel bir yöntem. Bazı çocuklar daha dirayetli olur. Fakat bazıları zorlanırlar yavaş yavaş oruca alıştırmak için güzel bir yöntem.

Yorum Ekle