Tavuklu Pilav Tarifi

Tavuklu pilav nasıl yapılır?

Tadına doyum olmayan tavuklu pilav tarifi.

Malzemeler:

Pilavı için,

 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 2 adet havuç
 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber

Tavuklu harç,

 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1,5 kuru soğan
 • 1 küçük kâse badem
 • Yarım tavuk
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Tuz

Hazırlanışı:

İlk önce pilavı hazırlıyoruz. Tencereye yağı gezdirip küp küp doğradığımız soğanları kavuruyoruz. Ardından rendelemiş olan havuçları da ekleyip soteliyoruz. Daha sonra pirinci, tuzu ve karabiberi de ekleyerek güzelce karıştırıyoruz. Üzerini örtecek kadar sıcak su ekleyip kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.

Diğer taraftan tavuklu harç için tavayı ocağa alıp bir yemek kaşığı tereyağını eritip biraz da sıvı yağ gezdiriyoruz. Ardından yarım ay şeklinde doğradığımız soğanları da ekliyoruz. Soğanlar biraz kavrulduktan sonra, bademleri ekleyip bademler hafif pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Kavrulan soğan ve bademlerin üzerine haşlayıp irice parçalamış olduğumuz tavukları da ilâve edip karıştırıyoruz. Tavuklar hafif kızarınca, karabiber ve tuz ekliyor, sonra tekrar karıştırıp ocağımızın altını kapatıyoruz.

Derin bir kâsenin tabanına, önce tavukları boşaltıp yerleştiriyoruz. Ardından pilavı boşaltıp yerleştirdikten sonra kâseyi servis tabağına ters çeviriyoruz. Pilavımız servise hazır... Âfiyet-şifâ olsun.

Kaynak: Elif Coşkun, Şebnem Dergisi, Sayı: 180

 

BUHARA PİLAVI NASIL YAPILIR?

Buhara Pilavı Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.