Sübhane Rabbiyel Ala Ne Demek?

Sübhane rabbiyel ala ne demek? Sübhane rabbiyel ala anlamı nedir? Sübhane rabbiyel ala kaç defa ve nerede söylenir? Sübhane rabbiyel ala Arapça yazılışı, okunuşu ve anlamı...

Aliyy; pek yüce, pek yüksek demektir. Allah Teâlâ, insan tasavvurunun tahayyül edeceği her şeyden daha büyük, daha yüce ve daha yüksektir. İzzet, şeref ve hükümranlık bakımından O’ndan daha yüce bir varlık yoktur. O’nun yüksekliği cisimlerin sahip olduğu türden değildir. Yücelik ve üstünlük bakımındandır.

Sübhane Rabbiyel Ala Arapça yazılışı, okunuşu ve anlamı...

  • Sübhane Rabbiyel Ala Arapça yazılışı:


  • Sübhane Rabbiyel Ala anlamı:

"Yüce olan Rabbim her türlü noksan sıfatlardan uzaktır." anlamına gelmektedir.

SÜBHANE RABBİYEL ALA KAÇ DEFA VE NEREDE SÖYLENİR?

“En güzel isimler Allah'ındır. O isimlerle ona dua edin.” (Â'raf, 7/180) Namazda her "Sübhane Rabbiyel Ala" deyişimizde Allah'ı (c.c) "Aliyy" ismi şerifi ile anarız.

Peygamberimize gelen ilk ilâhi emirlerden biri, "Ve rabbeke fe kebbir..." (Müddessir, 74/4)

Rabbini büyüklükle, Rabbini tekbirle an, anlamındaki bu ilâhi emri uygulamak için namaza tekbirle girilir, namaz içinde O'na (c.c) en güzel isimleri ile dua edilir.

  • Sübhane Rabbiyel Ala Namazda Nerede ve Kaç Defa Söylenir?

Ayakta kısa bir süre durduktan sonra "Allahü Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede iken en az üç defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" denir.

    

  • Secdeden sonra, "Allahü Ekber" diyerek oturuşa geçilir. Kısa bir müddet (Sübhânallah diyecek kadar) oturuşta durulduktan sonra tekrar secdeye gidilir ve tekrar en az üç defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" denir.

 Kaynak: islamveihsan.com - İlamtv

NAMAZDA OKUNAN DUA VE TESBİHATLARIN ANLAMLARI

Namazda Okunan Dua ve Tesbihatların Anlamları

NAMAZ NASIL KILINIR?

Namaz Nasıl Kılınır?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Allah böyle bir site yaptığınız ve biz müslümanlara faydalı doğru şekilde İslam ilmini öğrettiğiniz için Sizlerden razı olsun. Sizlere maddi ve manevi güç ve kuvvet versin.Allah Sizin gibi insanların toplulukların sayısını artırsın. Yüce Allah halis niyetle dosdoğru ibadet eden kullarından eylesin bizi. Bizlere de doğru ve samimi ibadet etmeyi nasip etsin inşallah. Selam ve Dua ile. Kocaeli Gölcük'ten . Hayırlı Ramazanlar. Allah gani gani razı olsun . İslam ve İhsan sitesinin ve kuruluşunun sahiplerinden ve tüm emekçilerinden.

Yorum Ekle