REGAİP’TEN ÖNCE BUNLARI YAPMALI!

Regaip gecesi, Hicri takvime göre Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan geceye denir. Özellikle üç mübarek ay olan Recep, Şaban ve Ramazan-ı Şerif ve bu aylar içerisinde bulunan Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleri ile ilâhî feyiz ve bereketin başlangıcı olan Regaip Gecesi, İslam dininde önemli kabul edilen gün ve gecelerden biridir. Peki Regaip gecesine nasıl hazırlık yapabiliriz? İşte cevabı...

Regaip gecesinden evvelki perşembe günü oruç tutulup akşam birkaç lokma iftar edip akşam namazını edadan sonra iki rek’atta bir selâm vermek üzere oniki rek’at nafile namaz kılınacaktır.

REGAİP GECESİ NAMAZI

Her rek’atta Fâtiha’dan sonra üç kere “Kadir” suresi ve oniki kere “İhlâs” sûresi okunacaktır. Veyahut bir kere “Kadir” sûresi ve üç kere “İhlâs” sûresi okunur.

Namaz tamam olduğunda yetmiş kere:

70kereokunacakdua

“Allah’ım, ümmî nebî Efendimiz Muhammed’e, âline ve ashâbına salât u selâm eyle!” duâsı okunacakdır.

Sonra secde edilip secdede yetmiş kere:

sonsecdeduasi

“Bizim Rabbimiz, Rûh’un ve melâike-i kirâmın Rabbi, bütün kusurlardan münezzeh ve cümle eksikliklerden pâk ve yücedir.”

Secdeden baş kaldırıp otururken yetmiş kere:

secdededua

“Rabbim, beni mağfiret et, bana rahmet et, bildiğin bütün kusurlarımdan geç, onları bağışla, şüphesiz Sen en yüce ve en kerîmsin.” duâsı okunacak. Tekrar secde edip yine yetmiş kere:

sonsecdeduasi

“Bizim Rabbimiz, Rûh’un ve melâike-i kirâmın Rabbi, bütün kusurlardan münezzeh ve cümle eksikliklerden pâk ve yücedir.” duâsı okunacak. Ve sonra secdede iken dünyevî ve uhrevî ne haceti varsa Hak -celle ve alâ- Hazretleri’nden niyaz edilecektir. Sonra kişi secdeden başını kaldırıp namaz ve duâsı tamam olmuş olur.

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları

REGAİP NE DEMEK? REGAİP GECESİ NELER YAPILIR?

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

REGAİP GECESİ NEDİR? REGAİP KANDİLİ’NİN ÖNEMİ

REGAİP GECESİ NEDİR? REGAİP KANDİLİNİN ÖNEMİ

REGAİP GECESİ YAPILACAK DUA VE İBADETLER NELERDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle