REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

Regaip kandili nedir? Regaip kandili ne zaman? 2020 Regaip kandili hangi gün? “Üç Aylar’ın” habercisi Regaip kandili...

Regaip kandili, 27 Şubat 2020 Perşembe günü idrak edilecek. Müslümanlar için büyük öneme sahip Üç Aylar’dan, Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gecesi idrak edilen Regaip kandili, “rahmet ve mağfiret gecesi” kabul ediliyor.

REGAİP NE DEMEK?

Regaip, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be” kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek demektir.

Terim olarak Regaip, Türkçe’de kandil geceleri dediğimiz mübârek gecelerden biridir. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb’in ilk cuma gecesi Regaip Kandili’dir. Bu gecede Yüce Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılır.

REGAİP KANDİLİ HANGİ GÜN?

İslam dünyasında mübarek kabul edilen ve Recep, Şaban, Ramazan aylarını kapsayan “Üç Aylar’ın” habercisi Regaip Kandili, 27 Şubat 2020 Perşembe günü idrak edilecek.

Müslümanlar için büyük öneme sahip Üç Aylar’dan, Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gecesi idrak edilen Regaip Kandili, “rahmet ve mağfiret gecesi” kabul ediliyor. Tüm Müslümanlar için önemli gün ve geceleri içinde barındıran Üç Aylar’da, üç mübarek ay olan Recep, Şaban ve Ramazan-ı Şerif’in yanı sıra Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleri gibi İslam dinince önemli kabul edilen gün ve geceler bulunuyor.

REGAİP GECESİ NEDİR? REGAİP KANDİLİ’NİN ÖNEMİ

REGAİP GECESİ YAPILACAK DUA VE İBADETLER

REGAİP KANDİLİNDE NELER YAPILIR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle