REGAİP GECESİ NEDİR? REGAİP KANDİLİNİN ÖNEMİ

Regaip gecesi nedir? Regaip kandilinin önemi nedir? Regaib’in gecesini ve gündüzünü nasıl geçirmeli? İslam’da Regaip kandilinin önemi ve fazileti.

“Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip gecesi denir. Regâip, Arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be" kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek demektir.

Regâip kelimesi Kur'an'da geçmemektedir. Ancak "reğabe"den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur'ân'da sekiz yerde geçmekte ve "reğabe"nin ifâde ettiği mana için kullanılmaktadır (el-Bakara, 2/ 130; en-Nisa, 4/ 127; et-Tevbe, 9/59,120; Meryem, 19/46; el-Enbiyâ, 21/90; el-Kalem, 68/32; el-İnşirah, 94/8).

Terim olarak Regâip, Türkçe'de kandil geceleri dediğimiz mübârek gecelerden biridir. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb'in ilk cuma gecesi Regaip kandilidir. Bu gecede Yüce Allah'ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılır.

Regâip gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

Resûlullah ümmetine şu duayı telkin etti:

اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

“Ey Allâhʼımız! Recep ve Şâbânʼı mübârek eyle, Ramazanʼa mülâkî eyle / ulaştır.”(Taberânî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259)

Üç Aylar, dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır. Recep ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan ayı ile sona eren Üç Aylar’ı dualarla ibadetlerle geçirmek çok önemlidir.

REGAİP GECESİNİN FAZİLETİ

Bu geceyi ibâdetle geçirmenin sevâbı çok büyüktür. Fakat bu gecede kılınacak namazın sünnet veya mendup olması hakkında kuvvetli bir delil bulunmamaktadır. Bu gecede toplanıp, cemâatle namaz kılınması bid’at sayılmaktadır. Zaten, Terâvihten başka hiçbir nâfile namazın, çağrışarak cemâatle kılınması sünnet değildir, mekrûh sayılır. Ancak bir yerde bulunan, iki üç kimsenin bu gibi namazları cemâatle kılmaları câiz görülmüştür..” (İslâm İlmihali, Ö. Nasuhi Bilmen sh: 207)

Buyrulur:

"Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebʼin ilk (Cuma) gecesi, Şabanʼın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir." (Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman, 3/342) Bu sebeple Müslümanlar bu geceleri hep ihya etmişlerdir.

REGAİP GECESİNİN GÜNDÜZÜNDE ORUÇ TUTMANIN ÖNEMİ

Zamanın her anı değerlidir ve boşa harcanan zamanın telafisi mümkün değildir. Bu nedenle insan ömrünün her anı çok değerlidir. Ancak bazı zamanlar vardır ki onların kıymeti diğer zamanlardan daha fazladır. Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı da bunlardan biridir.

Sevgili Peygamberimiz Recep ayı girdiği zaman şöyle buyurdular:

Said İbn Cübeyr’den (r.a.) nakledildiğine göre: “Recep ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabı verdi: İbn Abbas’ı (r.a.) dinledim şöyle demişti: “Resulullah Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz; galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde oruç tutacak) derdik. (Bazı yıllarda da öyle) yerdi (ki biz galiba hiç oruç) tutmayacak derdik. (Ebu Davud, Sünen, K. Savm 56, (II, 811))

Kaynak: Diyanet

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

REGAİP NE DEMEK? REGAİP GECESİ NELER YAPILIR?

REGAİP GECESİ YAPILACAK DUA İBADETLER

LEYLE-İ REGAİP NEDİR?

DUALARIN KABUL OLDUĞU 5 GECE

dualarinreddolunmadigibesgece

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Amin kardeşim. Regaip kandiliniz mübarek olsun.

  Bazı günler faziletini geceden, bazı geceler de faziletini gündüzden alır. Cuma gününün fazileti akşamına da fazilet verir. Mübarek gecelerin gündüzleri de bu sebeple kıymetlidir. Regaib gecesi recebi şerifin ilk cuma gecesidir. Bu gecede bol bahşişler ikramlar aflar olduğundan melekler bu geceye reğaib demişlerdir. Şimdiki anlayışa göre perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Günü ise cuma günüdür. Bu gecelerden ve günlerden gafil kalmamak duası ile..

  Kandiliniz mubarek olsun

  İyi kandiller Tıpkı bugün gibi Bugün 07 Mart 2019 , ancak bugün geceden başladı bile (Saat 00:01 den itibaren) Yani gün geceden başlıyor miladi takvimde de

  Rabbim affı mağfiret eylesin cumlemizi inşallah Hayır bereket sağlık dolu kandiller inşallah.

  Rabbim bu devleti ve milleti daim eylesin tüm müminlerin Regaib Kandili mübarek olsun hastalara şifa, dertlilere deva, tüm iyi duaların kabulü dileğiyle Amin Amin Amin

  harika

  Selamün Aleyküm Her Kesin Regaib Kandilin Her Kese Mübarek Olsun :)

  Rabbim bu mübarek geceyi hakkıyla gecirenlerden eylesin.Tüm müslüman aleminin regaip kandili mübarek olsun.Dua ile Amin.

  İslam'da gün ne zaman başlıyor haberimizi tıklayabilirsiniz: http://www.islamveihsan.com/islamda-gun-ne-zaman-baslar.html

  Dinimizce gün akşam vakti başlamıyor mu?

  Persembe gecesi zaten cuma ya baglaniyo

  Herkese hayirli kandiller Belki cahilligimden ama yukarda okudugumuza gore regaib gecesi ilk cuma olarak degerlendiriliyor Neden persembe gecesi kandil kabul edeiyoruz? Kafam karisti biraz

  • Persembe gecesi cumaya baglaniyo zaten

  • Hicri takvimde gün ikindi vakti girer dolayısı ile cuma gecesi persebeyi cumaya baglayan gece cuma gecesidir. Miladi takvimde ise şu an kullandigımız sizin bildiginiz gibi

  • kardeşim miladi takvim günün batımıyle başlar yani perşenbe günü gün battımı cuma günü başlamış olur bundan dolayı cuma gecesi denir.selam ve dua ile... ,

  • islamda geceler gündüzlerden önce gelir. senin perşembe gecesi dediğin aslında cuma gecesi.

  • islamda gece gunduzden once geliyor tamam

  • Çünkü yeni günler akşam namazından sonra başlar. Receb ayının ilk cumasıda perşembe günün akşamında itibaren başlar. Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım .İnşeAllah anlatabilmişimdir :)

  Kandiliniz mübarek olsun.

  Regaib kandili herkese mubarek olsun

  • sizinde regaib kandiliniz mübarek olsun

  • seninde

Yorum Ekle