Ramazan’ın Müjdecisi Berat Kandili Dualarla İdrak Edildi

Ramazan’ın müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili, camilerde düzenlenen programlarla idrak edildi.

Ramazan ayının müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili, Türkiye genelinde camilerde düzenlenen programlarla idrak edildi.

İstanbul

İstanbul’da Berat Kandili dolayısıyla Sultanahmet, Eyüp Sultan, Süleymaniye, Fatih, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Büyük Çamlıca camilerinde mevlit programları düzenlendi.

Fatih Camisi’nde Fatih Müftülüğünce düzenlenen programda İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Kur’an-ı Kerim, ilahiler ve Mevlid-i Şerif okudu.

Program sonrası kısa bir konuşma yapan İstanbul İl Müftü Yardımcısı İsa Aktaş, öğrencilerin düzenlediği mevlit programının çok değerli olduğunu belirterek, “Bizden sonra bu kürsüler gençlerimize kalacak. Kendilerini yetiştiren hocalarımızdan Allah razı olsun.” dedi. Mevlit programının ardından cami çıkışında Fatih Belediyesince vatandaşlara ikramda bulunuldu.

Adana

Adana Müftülüğü tarafından merkez Seyhan ilçesinde bulunan Sabancı Merkez Camisi’nde mevlit okutuldu. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa halk yoğun ilgi gösterdi.
 Programın sonunda cemaat dua etti. Cami çıkışında vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

Adıyaman

Adıyaman İl Müftülüğünde Berat Kandili dolayısı ile program düzenlendi.

Kentteki Ulu Cami’de İl Müftüsü Mehmet Taşçı tarafından vaaz verildi, Kur’an-ı Kerim okundu. Program sonrası vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Bartın

Bartın’da İl Müftülüğünce camilerde akşam namazının kılınmasının ardından program düzenlendi.

Merkez Şadırvan, Arap, Orta, Orduyeri, Yukarı Halil Bey, İmam Hatip, Esentepe ve Aşağı camilerinde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif’i dinleyen cemaat, kandilin manevi atmosferini yaşadı. Kandil programı sonunda çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Bilecik

İl Müftülüğünce akşam namazının ardından Kayıboyu Camii’nde düzenlenen programda mevlit ve ilahiler okundu.

Programda İl Müftü Yardımcısı Sabri Bağcı tarafından vaaz verildi. Daha sonra cemaat, namaz kılıp dua etti.

Bursa

Bursa tarihi Ulu Cami, Emirsultan Camisi ve birçok camide Kuran’ı Kerim okundu. Dualar edilip ilahilerin okunduğu programlarda vatandaşlar camileri doldurdu. Cami çıkışında vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Düzce

Düzce’de il merkezinde bulunan tarihi Cedidiye Camisi’nde akşam ezanının ardından vatandaşlar namaz kılarak dua etti.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program, ilahiler ve ikramlarla son buldu.

Gaziantep

Gaziantep’te kandil dolayısıyla vatandaşlar camileri doldurdu.

İl Müftülüğünce kentteki camilerde düzenlenen programlarda yatsı namazının ardından Kur’an-ı Kerim okundu, şehitler için dua edildi.

Hatay

Anadolu’da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi’nde Berat Kandili dualarla idrak edildi. Kandil dolayısıyla camide düzenlenen programda İl Müftü Yardımcısı Murat Akçay vaaz verdi.

Cemaat yatsı namazının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif dinledi, dua etti. Programa katılanlara ikramlarda bulunuldu.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’ta da kent merkezindeki Ulu Cami’ye gelen vatandaşlar, dua etti, namaz kıldı.

Cami çıkışı vatandaşlara gül suyu ikram edildi.

Karabük

Safranbolu Merkez Camisi’ne gelenler, akşam namazının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetini ve mevlidi dinledi. Program, yapılan duayla sona erdi.

Kilis

Kilis Müftülüğünce kentteki camilerde Berat Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Hacı Cümbüş Camisi’nde emekli müftü Yahya Polat’ın namaz öncesi verdiği vaazla başlayan programda, ilahi ve Kur’an-ı Kerim okundu.

Kocaeli

Kocaeli’nin İzmit ilçesindeki Tarihi Fevziye Camisi’nde kandil dolayısıyla program düzenlendi. Akşam namazının ardından, camiye gelen cemaat namaz kılarak, dua etti.

Programda, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt, camiye gelenlere hitap etti. Kur’an-ı Kerim tilaveti, mevlit ve ilahilerin ardından sona eren programda, camiye gelen vatandaşlara İzmit Belediyesince lokum ve kandil simidi dağıtıldı.

Malatya

Malatya’da, Berat Kandili dolayısıyla kent sakinleri camilerde düzenlenen programlara katıldı.

Kernek Karagözlülüler Camisi’ndeki programda vatandaşlar Kur’an- Kerim tilaveti ile okunan mevlidi dinledi. Mevlidin ardından dua eden vatandaşlar daha sonra namaza durdu.

Mersin

Mersin’de de Berat Kandili, kentteki camilerde dualarla idrak edildi.

Türkiye’nin en büyük camilerinden merkez Yenişehir ilçesindeki 6 minareli Muğdat Camisi’nde yatsı namazı öncesi kandil programı düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, kandille ilgili vaaz verildi. Vatandaşlar da namaz kılıp dua etti.

Osmaniye

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bulunan tarihi Ala Camisi’nde Berat Kandili nedeniyle program düzenlendi.

İlçe Müftüsü Necati Gündoğdu’nun vaazının ardından namaz kılındı, Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Sakarya

Sakarya Üniversitesi Kampüs Camisi’ne gelenler, akşam namazının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetini ve mevlidi dinledi.

Davet üzerine camiye Nasreddin Hoca kostümüyle gelen animatör Yavuz Usta, çocuklarla oyun oynadı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program, duayla sona erdi.

Şanlıurfa

“Peygamberler şehri” olarak da adlandırılan Şanlıurfa’da, Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlar, Balıklıgöl Yerleşkesi’ndeki camilere akın etti.

Akşam ezanı sonrası yerleşkeye gelenler, camilerde namaz kıldı, Kur’an-ı Kerim okudu. Kandil dolayısıyla vatandaşlar, yerleşkede bulunan Hazreti İbrahim’in doğduğu rivayet edilen makamı da ziyaret ederek dua etti. Yatsı namazının ardından Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi’nde mevlit okutuldu. Kentteki diğer camilerde de kandil dolayısıyla programlar düzenlendi.

Zonguldak

Zonguldak’taki Ereğli Abalı Camisi’nde akşam namazının ardından vatandaşların yoğun katılımıyla icra edilen programda, mevlit ve ilahiler okundu. Vatandaşlar namaz kılıp dua etti.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

BERAT GECESİ DUASI

Berat Gecesi Duası

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.