Regaip Kandili Dualarla İdrak Edildi

Üç Aylar’ın müjdeleyicisi olarak kabul edilen Regaip Kandili münasebetiyle Türkiye genelinde vatandaşlar, birçok camide namaz kılıp dua etti.

Türkiye genelinde Regaip Kandili vesilesiyle camilerde programlar düzenlendi.

İstanbul

İstanbul’da vatandaşlar, Regaip Kandili’ni kentin dört bir yanındaki camilerde dualarla idrak etti.

Regaip Kandili dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğünce Eyüpsultan Camisi’nde program düzenlendi.

İstanbul’da vatandaşların ibadet etmek için tercih ettiği yerlerden biri de Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi oldu.

Müslüman alemi için Üç Aylar’ın müjdecisi olan Regaip Kandili nedeniyle vatandaşlar Çamlıca Camisi’ni de doldurdu. Akşam ezanıyla camiye gelen vatandaşlar, namaz kılıp dua etti. Camilerde kılınan namazların ardından Mevlid-i Şerif, Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu.

Sakarya

Doğu Marmara ve Batı Karadeniz illerindeki camilerde, Üç Aylar’ın müjdecisi Regaip Kandili dolayısıyla programlar düzenlendi.

Sakarya’da vatandaşlar, akşam namazıyla beraber camilere gelerek ibadet etti. Cemaat, kent merkezindeki tarihi Orhan Gazi Camisi’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mevlit dinledi.

Kocaeli

Kocaeli’de, Regaip Kandili’nin manevi atmosferini yaşamak isteyen vatandaşlar camilerde yoğunluk oluşturdu.

İzmit ilçesinde vatandaşlar, kandili idrak etmek için Osmanlı dönemi yapılarından Pertev Mehmet Paşa Camisi, Fevziye Camisi ve Orhan Camisi’ne ilgi gösterdi.

Akşam ezanından itibaren tarihi camilere gelen vatandaşlar kandil dolayısıyla düzenlenen programlarda Kur’an-ı Kerim dinledi. Camilerdeki kandil programları yatsı namazı öncesi yapılan dua ile tamamlandı.

Düzce

Regaip Kandili dolayısıyla Düzce’nin Akçakoca ilçesinde program düzenlendi.

İlçe merkezinde Selçuklu mimarisiyle yapılan Akçakoca Merkez Camisi’nde akşam ezanının ardından camiye gelen vatandaşlar namaz kılarak dua etti. Program, ilahiler ve ikramlarla son buldu.

Bolu

Bolu kent merkezindeki tarihi Yıldırım Bayezid Camisi başta olmak üzere tüm camilerde akşam namazı sonrası düzenlenen programa vatandaşlar ilgi gösterdi.

Programlarda, Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Bilecik

Bilecik’te Regaip Kandili dolayısıyla camilerde program yapıldı.

Kent genelindeki camileri dolduran vatandaşlar, kandilin manevi atmosferini yaşadı. Hürriyet Mahallesi’ndeki Kayı Boyu Camii’ne gelenler, Regaip Kandili konulu vaazı dinledi. Cemaat, yatsı ezanının ardından namaz kılıp dua etti. Kur’an-ı Kerim tilavetine de yer verilen programda, yatsı namazının ardından ikramlarda bulunuldu.

Zonguldak

Üç Aylar’ın müjdecisi Regaip Kandili vesilesiyle Zonguldak’ta program düzenlendi.

Kent merkezindeki Ulu Cami’de akşam namazı sonrası yapılan programa vatandaşlar ilgi gösterdi. Programda, Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Karabük

Karabük’te Regaip Kandili dolayısıyla camilerde program yapıldı.

Kent genelindeki camileri dolduran vatandaşlar, kandilin manevi atmosferini yaşadı. Merkez Ulu Cami’ye gelenler, namaz kılıp dua etti. Programda, Kur’an-ı Kerim de okundu. Namazın ardından cemaate çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Bartın

Bartın’da Regaip Kandili dolayısıyla birçok camide program gerçekleştirildi.

İl Müftülüğü tarafından kentteki camilerde düzenlenen programlarda vatandaşlar Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif dinledi, namaz kılıp dua etti. Merkez Şadırvan, Arap, Orta, Orduyeri, Yukarı Halil Bey, İmam Hatip, Esentepe ve Aşağı camilerini dolduran vatandaşlar, kandilin manevi atmosferini yaşadı.

Edirne

Edirne’deki camilerde Regaip Kandili, dualarla idrak edildi.

Edirne’de Eski Cami’de kandil programı düzenlendi. Kur’an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu gecede vaaz verildi. Cemaat, kandil programının ardından yatsı namazlarını kılıp camiden ayrıldı.

Kırklareli ve Tekirdağ

Kırklareli’nde, Hızırbey Camisi’nde akşam namazını kılan vatandaşlar ellerini dua için açtı.

Kur’an-ı Kerim, mevlit ve ilahilere yer verilen programda, İl Müftüsü Aydın Yığman tarafından Regaip Kandili ve Üç Aylar konulu vaaz verildi. Vaazının ardından vatandaşlar yatsı namazını kıldı.

Tekirdağ Rüstem Paşa Camisi’nde, Kur’an-ı Kerim ve ilahilerle idrak edilen kandil gecesinde cemaat yatsı namazlarını kılıp dua etti.

Adana

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de Regaip Kandili dolayısıyla programlar düzenlendi.

Adana’da Hacı Sabancı Merkez Camisi’nde düzenlenen kandil programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda mevlit okundu, vaaz verildi.

Mersin

Mersin’de Regaip Kandili dolayısıyla kentin en büyük camilerinden Muğdat Camisi’ne gelen vatandaşlar namaz kıldı.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından dua edildi. Cami çıkışında vatandaşlara ikramda bulunuldu.

Hatay

Hatay’da Anadolu’da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi’nde Regaip Kandili dolayısıyla mevlit programı düzenlendi.

Camiye gelen vatandaşlar, Hatay İl Müftüsü Yardımcısı Murat Akçay’ın verdiği vaazın ardından namaz kıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, mevlit okundu ve dualar edildi. Cami çıkışında vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Osmaniye

Osmaniye’de tarihi Envarül Hamid Camisi’nde Regaip Kandili dolasıyla program düzenlendi.

İl müftüsü Ali Çakmak’ın verdiği vaazın ardından namaz kılındı, Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Cami çıkışında vatandaşlara tatlı ikram edildi.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

REGAİB NE DEMEK?

Regaib Ne Demek?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.