PEYGAMBERİMİZ SÖZÜNÜ NEDEN ÜÇ DEFA TEKRAR EDERDİ?

Peygamberimin önemli konuları veyahut ikazları neden üç defa tekrarlardı? Sahabeler ve HZ. Ayşe bu konuda neler söylemiştir? Peygamberimizin üç defa tekrarladığı ve Allah'ın Cenneti haram kıldığı kişiler kimlerdi? Dr. murat kaya anlatıyor...

Enes (r.a)’in nakline göre Nebiyy-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) bir söz söylediği zaman iyice anlaşılsın diye üç kere tekrâr ederdi. Aynı şekilde bir topluluğun yanına gelip selâm verdiği zaman da üç kere selâm verirdi. (Buhârî, İlim, 30)

İNSANI DİĞER HAYVANLARDAN AYIRAN ÖNEMLİ VASIF

İnsanlara, anlaşılır bir şekilde konuşmak icâb eder. Zira konuşmaktan kasıt anlatmaktır. Konuşmak, insanı diğer hayvanlardan ayıran çok müstesnâ bir vasıftır. Dolayısıyla bu husûsiyeti çok güzel ve yerinde kullanmak gerekir.

Dinleyenler arasında anlayışı kıt olan bulunabilir veya sözün kendisinde kapalı alanlar olabilir. Dolayısıyla mühim sözler üç defa tekrarlanırsa sözdeki kapalı kısımlar aydınlanır, anlayışı kıt olanlar da sözü daha rahat anlamayabilirler.

Sözün üç kere tekrar edilmesi, eğitimde konunun anlaşılmasını, îkâz ve nasihatte ise muhâtabın yanlıştan vazgeçmesini sağlar.

Hz. Âişe (r.a) şöyle buyurur:

“Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz’in konuşması, herkesin anlayacağı şekilde açık ve net idi.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 18/4839)

“Rasûlullah (s.a.v) sizin yaptığınız gibi çabuk çabuk konuşarak sözlerini arka arkaya sıralamazdı.” (Buhârî, Menâkıb, 23)

Bir gün Rasûlullah (s.a.v):

“–Yalan yeminiyle müslüman bir kişinin hakkını alan kimseye Allah -celle celâlühû- Cennet’i haram eder ve Cehennem’i farz kılar.” buyurmuşlardı.

“–Az bir şey olsa da mı ya Rasûlallah?” diye sordular.

Rasûlullah (s.a.v):

“–Erak ağacından bir çubuk da olsa!” buyurdular ve bu sözlerini üç defa tekrarladılar. (Müslim, Îman, 218; Muvatta’, Akdiye, 11)

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN KONUŞMA ADABI NASILDI?

PEYGAMBER EFENDİMİZ NASIL KONUŞURDU?

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle