Peygamber Efendimiz Adına Kurban Kesilebilir mi?

Peygamber Efendimiz adına (Birden fazla kişi para toplayıp) kurban kesilebilir mi? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım açıklıyor.

PEYGAMBER EFENDİMİZ İÇİN KURBAN KESİLİR Mİ?

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz ümmeti için kurban keserdi. Câbir -radıyallahu anh- şöyle anlatır: “Bir Kurban Bayramı’nda, Allah Resûlü ile musallâda / namazgâhta hazır bulundum. Hutbesini tamamlayınca minberinden indi. Kurbanlık bir koç getirildi. Resûlullah onu kendi eliyle kesti. Keserken de şöyle buyurdu: «Bismillahi vallâhu ekber. Bu, benim adıma ve ümmetimden kurban kesemeyenler adınadır!»” (Tirmizî, Edâhî, 20/1521)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz sevabını ümmetine bağışlamak üzere kurban kestiyse müminler de sevabını Hz. Peygamber'e -sallallahu aleyhi ve sellem- armağan etme niyetiyle kurban kesebilir.

Sevabı Peygamberimizin -sallallahu aleyhi ve sellem- mübarek ruhuna bağışlanmak üzere kurban kesmek caizdir. İbni Ömer -rahmetullahi aleyh- umre yapar ve sevabını Resulullah'ın -sallallahu aleyhi ve sellem- ruhuna hediye ederdi.

Cüneydi Bağdadi Hazretleri ile aynı tabakada olan İbnu'l-Muveffak -rahmetullahi aleyh- yetmiş hac yapmış ve sevabını Resulullah'ın -sallallahu aleyhi ve sellem- ruhlarına hediye etmiştir. İbnu Siraç -rahmetullahi aleyh- ise on bin hatim ve bir o kadar da kurban kesip sevabını Resulullah'ın -sallallahu aleyhi ve sellem- mübarek ruhuna hediye etmiştir. (İbni Abidin 2/ 244)

KURBAN İLE İLGİLİ AYETLER NELERDİR?

KURBAN NEDİR? KURBANIN ÖNEMİ, HİKMETİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Kurban Nedir? Kurbanın Önemi, Hikmeti ve Faydaları Nelerdir?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle