Pastırmalı Rulo Börek Tarifi

Pastırmalı rulo börek nasıl yapılır?

Pastırmalı rulo börek tarifi:

Malzemeleri:

  • 3,5 su bardağı un
  • 250 gr. tereyağı
  • 1 şişe maden suyu (soğuk)
  • 4 yemek kaşığı su
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 300 gr. pastırma
  • 6 adet közlenmiş kırmızıbiber
  • 200 gr. dil peyniri

Yapılışı:

(Evde milföy hamuru yapımı:) Yoğurma kabının içerisine unu eleyelim. Tuz ve limon suyunu ekleyip karıştıralım. Azar azar soda ve suyu da ekleyip hamur hâline getirelim. Hamuru hazırlayıp yuvarlak hâle getirince, buzdolabında 20 dakika bekletelim. Hamuru merdâne yardımıyla, altına ve üzerine un serpip kare bir şekilde açalım. Dolaptan çıkardığımız tereyağını, sağlam bir poşetin içerisine koyup merdâne ile bastırarak yassı hâle getirelim ve 1 cm kalınlığında kare bir hâle getirelim. Yağı, hamurun içerisine yerleştirip bohça kapar gibi köşelerini üzerine doğru kapatıp yağı, hamurun içine alalım. Merdâneyle hamura bastırarak uzunlamasına açalım. Hamuru üçe katlayıp üzerini streç filmle kapatıp dolapta yarım saat dinlendirelim. Dinlendikten sonra hamuru azar azar unlayarak yeniden uzunlamasına açalım. Üçe veya uzunluğuna göre dörde katlayalım. Bu işlemi üç kez tekrarlayıp sonunda yarım cm kalınlığında açalım. Hamuru rulo olabilecek şekilde uzun şeritlere bölelim.

Üzerine pastırmaları dizelim. Onun da üzerine közlenmiş kırmızı biberleri yerleştirelim. Dil peynirimizi, uzun şeritler hâlinde ruloyu başlatacağımız kısma yerleştirip rulo yapalım. 2 cm aralıklarla kesip önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirelim. Âfiyet olsun.

Kaynak: Ruşan Kavallı, Şebnem Dergisi, Sayı: 139

İslam ve İhsan

ÇİBÖREK NASIL YAPILIR?

Çibörek Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.