PAKİSTAN BAĞIMSIZLIĞININ 71. YILINI KUTLUYOR

Pakistan, İngiltere’den 14 Ağustos 1947’de kazandığı bağımsızlığının 71. yılını kutluyor.

Güney Asya Müslümanlarının arzusu üzerine 71 yıl önce Muhammed Ali Cinnah tarafından ilan edilen Pakistan’ın bağımsızlığının yıl dönümü olan 14 Ağustos’ta çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Sokaklar Pakistan bayrakları ile süslenirken, halk konvoylarla kutlamalara katıldı.

[caption id="attachment_145835" align="alignnone" width="864"] Pakistan, İngiltere'den 14 Ağustos 1947'de kazandığı bağımsızlığının 71. yılını kutluyor. Güney Asya Müslümanlarının arzusu üzerine 71 yıl önce Muhammed Ali Cinnah tarafından ilan edilen Pakistan’ın bağımsızlığının yıl dönümü olan 14 Ağustos’ta çeşitli etkinlikler düzenleniyor. ( Yasin Demirci - Anadolu Ajansı )[/caption]

Hindistan’daki Müslümanların Hindu-egemen toplumda azınlık olarak yaşama şansı olmadığını düşünen Hindistan Müslümanları Birliği, Müslümanlara özgü vatan talebiyle tarihi Pakistan Kararı’nı Lahor’da kabul etmiş ve 14 Ağustos 1947’de bağımsız bir devlet olarak Pakistan’ın kurulma süreci başlamıştı.

Etnik ve kültürel çeşitliliğinin yanı sıra 207 milyonu aşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık 6. ülkesi olan Pakistan parlamenter demokrasi ile yönetiliyor.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle