ÖZLENEN GENCİN ÖRNEK AHLÂKI

Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir, Özlenen Gencin Örnek Ahlâkı kitabında, Peygamberimiz'in (s.a.v.) hayatını, uzun yıllardır hadis sahasında yaptığı önemli çalışmaların birikimi, tecrübesi, kendine has sıcak ve akıcı üslubuyla kaynak bir eser niteliğinde hazırladı ve okuyucuların istifadelerine sundu.

Ahlâk bütün toplumların vazgeçemediği bir değerdir. En inançsız toplumlarda bile ahlâkî değerlere ihtiyaç vardır ve tarih boyunca da var olmuştur.

Din ile ahlâk arasında da çok yakın bir ilişki vardır. Hatta ‘din ile ahlâk birbirinden ayrılması mümkün olmayan yapışık kardeşler gibidir’ denilmiştir. Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de Peygamberimizi (s.a.v.) “ Şüphesiz sen pek büyük bir ahlâk üzeresin” diye övmüş ve bütün insanlık için adeta bir hedef ve ufuk olduğunu belirtmiştir. Peygamber Efendimiz de ‘Ben ahlâk esaslarını tamamlayıp mükemmel hale getirmek için gönderildim’ buyurarak insanlığa ebedi bir kurtuluş yolu göstermiştir. Bunun yanında Peygamberimiz, bir çok hadis-i şerifte güzel ahlâkın faziletini anlatmış ve hayatının her safhasında bu numuneleri bizzat yaşayarak ve uygulayarak göstermiştir.

Prof. Dr. Yaşar Kandemir Hoca, Özlenen Gencin Örnek Ahlâkı kitabında, bu önemli konuyu ele almış. Kandemir Hocanın çalışması, uzun yıllardır hadis sahasında yaptığı önemli çalışmaların birikimi, tecrübesi, kendine has sıcak ve akıcı üslubuyla kaynak bir eser niteliğinde hazırlanmış.

Değerlerin aşındığı günümüzde; İslâm ahlâkını tanımak, yaşamak ve yaşatmak için kaleme alınan bu özgün eseri, her yaşta insanın dikkatle okuması ve hayatına tatbik etmesi gerekiyor. Her iyiyi ve doğruyu deneme yanılma yoluyla bulmaya çalışmak yerine, bu güzellikleri daha önce başarıyla uygulamış örneklerin hayatlarından süzülmüş incelikleri öğrenmek en kolay yöntem olmalı… Bu düşünceyle kaleme alınmış olan çalışma, bizleri iki cihanda mutlu edecek ahlâkî özellikleri ve güzellikleri bütün yönleriyle ortaya koymakta.

Beş bölümden oluşan kitap, hacmi, zengin kaynakları ve dipnotlarıyla, gelecek yıllarda bu sahada çalışma yapacak araştırmacılar için de önemli bir kaynak eser olacaktır.

İletişim: Tahlil yayınları, Kartaltepe Mah. 60. Sok. No: 50 Bayrampaşa- İstanbul. Tel: 0212 417 77 75

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle