ÖZBEK HOCAYA ESRARENGİZ SALDIRI

Zeytinburnu'nda silahlı saldırıya uğrayan Özbek imam Abdullah Buhari kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti

Sekiz yıl önce Türkiye'ye iltica eden ve İstanbul’da çalışan Özbekistan asıllı imam Abdullah Buhari dün Zeytinburnu ilçesinde düzenlenen silahlı saldırı sonucu öldürüldü. 10 Aralıkta “Ozodlik” radyosuna ismini açıklamadan konuşan imamın arkadaşlarından biri, imama sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişi tarafından ateş edildiğini ve akşam saatlerinde hastanede hayatını kaybettiğini söyledi.

Özbek imamın ölümü Facebook ve diğer sosyal medya kanallarında hızlı şekilde haber olarak yayıldı. Ozodlik radyosuna konuşan Özbek muhacir, “Son zamanlarda hocamız Özbekistan’daki zülüm, Müslümanların durumu hakkında tenkidi çıkışlar yaptı. İmam Abdullah Buhari bir müddet önce Rus ya da Özbekistan istihbaratının kendisine suikast düzenleyebileceğini de söylemişti” dedi.

Özbek imam 8 sene önce Türkiye’ye iltica etmiş ve burada vatandaşlık almıştı. Burada Orta Asya göçmen muhacirlere ve onların çocuklarına İslami eğitim veriyordu.

1991’den sonraki bağımsızlık hareketlerinden sonra Türkiye’ye iltica eden Orta Asyalıların sayısı 150 bin olarak tahmin ediliyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle