Oruç Fidyesi Nedir?

Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi hâlinde ödenen dinî-malî yükümlülüktür.

İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur´an-ı Kerim´de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır.

FİDYE MİKTARI NE KADAR?

Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır. Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkânı el vermeyen kimse Allah´tan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır. Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.

RAMAZAN ORUCUNUN KAZASI NASIL YAPILIR?

Ramazan Orucunun Kazası Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Ben kronik böbrek yetersizliği tip 2 diyabet bay-pas ameliyatlı astım hastalığıverem hastalığı olan biriyim çocuklarımız yok eşimde tip 2 diabet hastalığı tansiyon hastalığı nedeniyle oruç tutamıyoruz her ikimizde emekliyiz ama bütün Zaman'ımız çoğunlukla hastahanelerde geçmekte biz Ramazan orucu fitresini veremiyoruz.mbu durum karşılığında ne yapmalıyız.

Yorum Ekle