NEW YORK HALK KÜTÜPHANESİ, ÜCRETSİZ KAYNAK ERİŞİMİ SAĞLADI

New York Halk Kütüphanesi, arşivindeki 200 bine yakın görseli yüksek çözünürlüklü bir şekilde internete yükledi. Yüzyıllara, türlerine ve bölgelere göre kategorilendirilen görseller kütüphanenin internet sitesinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

New York Halk Kütüphanesi, Digital Collections (dijital koleksiyonlar) web sitesi adı altında 180 bini aşkın belgeyi erişime açtı. Sitede 180 binden fazla el yazması eser, harita, fotoğraf, nota, taş baskı resim ve kartpostal bulunuyor. Ayrıca albümde sadece büyük eserler ve makaleler yer almıyor; Firdevsi'nin 11. yüzyılda kaleme aldığı Şehnamesi'nden 13. Yüzyılda yazılan bir İncil'e, Osmanlı döneminde (1333) yazılmış bir Kuran-ı Kerim'den 1682 yılına ait dünya haritasına gibi birçok belge bulunuyor.

Kütüphane yöneticisi Shana Kimball, görsellerin internete yüklenmesini ''İzne gerek yok, sadece alın ve kullanın'' mesajıyla duyurdu. Görseller; kullanıcılar tarafından daha kolay bulunabilmesi için yüzyıllara, türlerine ve bölgelere göre kategorilendirilmiş durumunda.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle