MÜSLÜMANLARA KARŞI NEFRET ONUN YÜZÜNDEN ARTIYOR!

İngiliz ve Amerikan vatandaşlarının terör örgütü IŞİD tarafından alıkonulması ve infaz edilmesinin ardından, İngiltere'nin başkenti Londra'da Müslümanlara yönelik nefret suçlarında ve saldırılarda artış olduğu ortaya çıktı.

İngiltere’de Müslümanlara yönelik saldırıları izleyen hükümet destekli "Tell Mama" grubunun Direktörü Fiyaz Mughal, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Londra polisi tarafından tutulan kayıtlarda Müslümanlara yönelik saldırıların, özellikle IŞİD'in şiddet dolu eylemlerini takiben arttığının açıkça görüldüğünü söyledi.

Mughal, son dönemde Müslümanlara yönelik nefret suçu işleyenlerin kullandığı dilin, IŞİD'in eylemleriyle doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayarak, kayıt altına aldıkları olaylardan örnekler verdi. Mughal, "Alışverişe çıkan bazı kadınlar, 'biz de sizin başınızı keselim' benzeri ifadelerle karşılaşırken, başka bir olayda ise kimliği belirsiz birkaç kişi, IŞİD'in baş kesme eylemlerine atıfta bulunarak bir kadına, 'senin kafan yerde daha iyi dururdu' şeklinde seslenmişler" diye konuştu.

BATI’DA İSLAMOFOBİK SUÇLAR ARTIYOR

İngiltere’de başkentin güvenliğini sağlayan polisin Ekim 2013-Eylül 2014 döneminde kayıt altına alınan verilerini inceleyen grup, bir önceki yıla (Ekim 2012-Eylül 2013) göre, İslamofobik suçlarda yüzde 6,5'lik artış yaşandığını bildirdi.

İslamofobik suçların özellikle 2014 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, IŞİD'in ada gündeminde geniş yer aldığı dönemde gerçekleştiği kaydedildi.

TÜM DÜNYADAKİ İNSANLARI ETKİLİYOR

Britanya Müslüman Birliği (MAB) Başkanı Dr. Ömer El-Hamdun, IŞİD'in Irak ve Suriye'deki infazlarının İslam'ın olumsuz resmedilmesine ve algılanmasına neden olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Küresel bir köyde yaşıyoruz. Dünyanın herhangi bir noktasında gerçekleşen şey, tüm dünyadaki insanları etkiliyor. IŞİD tarafından rehin alınan İngiliz vatandaşı Alan Henning gibi, evinin konforunu bırakarak yardım amaçlı bölgeye giden ve daha sonra terör örgütü tarafından başı kesilen kişileri görünce halk nasıl hissedebilir? Tabii ki sinirleniyorlar, üzülüyorlar. Tam değerlendirme yapamayan bazı kişiler hırslarını Müslümanlardan çıkarıyor. Kimisi çirkin bir dil kullanırken, kimisi fiziksel saldırıda bulunuyor. Bunun İslamofobi'nin dışa vurumu olduğu açıkça ortada."

Britanya Müslüman Konseyi (MCB) basın sorumlusu Nasima Begüm de "Siyasi söylemlerde tüm Müslüman gençlerin Suriye'ye gitmesinin ulusal güvenlik riski olarak görülmesi ve genel olarak İngiliz olan Müslümanlara şüpheyle yaklaşılması hiç şaşırtıcı değil" yorumunda bulundu.

İngiltere'de yaklaşık 3 milyon Müslüman yaşıyor. Bu sayının 2030 yılına kadar 5 buçuk milyona ulaşması öngörülüyor.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle