MÜSLÜMANIN KİMLİK SAVAŞI

"Sonsuz Biat"Ahmet Taşgetiren'in yayınlanan ilk kitabı. Taşgetiren'den İslam ve insan ilişkisine dair ufuk açıcı değerlendirmeler...

Biat, zor günlerin sözleşmesidir. Zor günlerde yaşanacak sözleşmedir. Bütün şartları zordur. İslam'ın zor gününü görenler, içlerinde bir biat sıcaklığı hissediyorlarsa, bir feda oluş duygusuna ulaşabiliyorlarsa hâlâ diriliklerini kaybetmemişler demektir.

Mü'min biatini sık sık yenileyen insandır. İçinde hep bir biat sınavı yapan, yüreği ilk biatla son biat arasını buluşturandır. Biat, İslam'ı yaşamanın ve yaşatmanın bedelini belirler.

Kimlik tutarlılığı bir müslüman için her şart altında vaz geçilmez bir kuraldır. Ve bunun kazanılması, muhafaza edilmesi titizlik ister. İhlas ise, İslam kimliğindeki tutarlılığın Kur'ânî ismidir. Bir islam toplumunda müslüman için kimlik tutarlılığı, pek de zorlanmadan ulaşılabilecek bir vetire iken, sistem yapısını İslam'ın belirlemediği toplum vasatlarında bu, özel bir itina gerektirir. Sürekli dirilik ve uyanıklık ister. Bu da ancak kimlik değerlerini şuurlu bir şekilde temessül etmekle ve sistemin kuşatmasına karşı donanımlı olmakla mümkündür.

Sonsuz Biat müslümanca yaşamak isteyenlerin başvuru kaynağı. Önce nefsini sorgulamayı ilke edinen şuurlu mü'minlerin başucu kitabı... Müslümanın kıymeti, sonsuz biata sahip çıkmasındadır.

Bu kitap, 1970'li ve 1980'li yıllarda Altınoluk, Pınar ve Türk Edebiyatı dergilerinde, bir kısmı Ahmet Maraşlı imzasıyla yayınlanan ve müslümanın kimlik tutarlılığını tahlil amacı taşıyan yazılardan oluşuyor. Kitapta 40 yazı bir araya getiriliyor. Yazıların yayınlandığı zaman ve mekanlar farklı olmakla birlikte, dikkatli bir okuyucu, onları birbirine bağlayan deruni özü hissetmekte gecikmeyecektir. Belki bu öz, bizzat kendi kendimizi de kimlik tutarlılığı yönünden devamlı sorgulama halinde bulunmamızdan ileri geliyor. Bu da kaçınılmaz.

Müslüman, bir yandan dış şartları islamileştirme mücadelesi verirken, bir yandan da kendi kimlik bütünlüğünü İslam'ın belirlediği kıvamda tutma savaşı içinde bulunuyor. Bu sorgulamayı yapmadığı ve kendi inanç bütünlüğünün devam ettiği duygusu yara aldığı zaman derin bir sarsıntı geçiriyor.

Bugün ülkemizde her müslümanın yüreğinde bu sorgulama ve savaş devam ediyor. Kitapta yer alan yazılar, bu savaşın değişik inanç  ve ruhi platformlardaki yansımaları... Yazarının önce kendi kimlik şuurunda yaşadığı ve mü'min kardeşleriyle paylaşmak istediği bir savaştan yansımalar....

Ahmet Taşgetiren, Sonsuz Biat, 294 Sayfa, Erkam Yayınları

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle