MÜKEMMEL BİR EŞ

Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem kadın ve erkeğin insanî ilişkilerine yeni boyutlar getirdi. Onlara yeni bir hayat anlayışı, aileyi sevgi ile zenginleştirme, mutluluk, refah, rahmet her iki cinse de bu münasebetler sırasında ahlâki güzellik ve ruhi üstünlük kazandırdı. Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in getirdiği din ile kadın, kaybolan vakar, şeref ve sosyal statüsünü kazandı.

Kadının narin ve hassas tabiatına dikkat çekerek ona karşı şefkatli ve sevgiyle muamele edilmesinin lüzumunu O öğretti. O, hanımları­na karşı davranışları, mükemmel ve yüce karak­teri sebebiyle bir hayat örneğidir.

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in evinin bütün atmosferi sevgi, şefkat, iyilik ve takva doluydu. Onun aile ilişkilerinde herkes için bir ders vardır. Hanımlarıyla bera­ber gülmüştür ve eğlenmiştir, evde onlar için küçük işler yapmıştır. Bazen torunlarıyla oy­namış ve onları sırtına almıştır.

Onun Peygam­ber ve devlet başkanı olarak yüksek seviyede ol­ması; Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in kendisi için evdeki çocukları ve hanımları için normal şeyleri yap­maktan veya sade bir insan gibi aile fertleriyle sevgi ve mutluluk dolu bir hayat yaşamaktan hiçbir şekilde alıkoymamıştır. Onun hayatının bu gerçeği onu bütün babalar ve kocalar için ebedi örnek kılmıştır.

HZ. MUHAMMED (S.A.V.) KİMDİR? HZ. MUHAMMED’İN (S.A.V.) HAYATI

 

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle