Muhyiddin İbnü’l-arabi Hazretlerinin Salavatı

Muhyiddin İbnü’l-Arabi -hazretlerinin- okuduğu rivayet edilen salavat...

Arapçası:

اَللّٰهُمَّ صَلِّ وَ سَلِّمْ عَلىَ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ أَكْمَلِ مَخْلُوقَاتِكَ .وَسَيِّدِ أَهْلِ أَرْضِكَ وَأَهْلِ سمَاَوَاتِكَ النُّورِ اْلأَعْظَمِ وَالْكَنْـزِ الْمُطَلْسَمِ وَالْجَوْهَرِ اْلفَرْدِ وَالسِّرِّ الْمُمْتَدِّ ، الَّذِي لَيْسَ لَهُ مِثْلُ مَنْطُوقٍ وَلاَ شِبْهَ مَخْلُوقٍ وَارْضَ عَنْ خَلِيفَتِهِ فِي هَذَا الزَّمَانِ مِنْ جِنْسِ عَالْم اْلإِنْسَانِ ، اَلرُّوحِ الْمُتجَسَّدِ وَاْلَفَرْدِ الْمُتَعَدَّدِ حُجَّةِ اْللهِ فيِ اْلأَقْضِيَةِ وَعُمْدَةِ اللهِ فِي اْلأَمْضِيَةِ ، مَحَلِّ نَظَرِ اللهِ مِنْ خَلْقِهِ ، مُنَفِّذِ أَحْكَامِهِ بَيْنَهُمْ بِصِدْقِهِ ، الْمُمْدِدِ لِلْعَوَالِمِ بِرُوحَانِيَتِهِ الْمُفِيضِ عَلَيْهِمْ مِنْ نُورِ نُورَانِيَّتِهِ ، مَنْ خَلَقَهُ اللهُ عَلى صُورَتِهِ وَأَشْهَدَهُ أَرْوَاحَ مَلاَئِكَتِهِ ، وَخَصَّصَهُ فِي هَذَا الزَّمَانِ لِيَكُونَ لِلْعَالَمِينَ أَماَنًا

فَهُوَ قُطْبُ دَائِرَةِ الْوُجُودِ ، وَمَحَلُّ السَّمْعِ وَالشُّهُودِ ، فَلاَ تَتَحَرَّكُ ذَرَّةٌ فِي اْلكَوْنِ إِلاَّ بِعِلْمِهِ وَلاَ تَسْكُنُ إِلاَّ بِحُكْمِهِ

لِأَنَّهُ مَظْهَرُ الْحَقِّ وَمَعْدَنُ الصِّدْقِ.

اَللّٰهُمَّ بَلِّغْ سَلاَمِي إِلَيْهِ وَأَوْقِفْنِي بَيْنَ يَدَيْهِ، وَأَفِضْ عَلَيَّ مِنْ مَدَدِهِ وَاحْرِسْنِي بِعَدَدِهِ وَانْفُخْ فِيَّ مِنْ رُوحِهِ، كَيْ أَحْيَا بِرُوحِهِ وَلِأَشْهَدَ حَقِيقَتِي عَلٰى التَّفْصِيلِ، فَاَعْلَمَ بِذَلِكَ الْكَثِيرَ وَاْلقَلِيلَ ، وَأَرَى عَوَالِمَهُ اْلغَيْبِيَّةَ تَتَجَلَّى بِصُوَرِهِ الرُّوحَانِيَّةِ عَلٰى اخْتِلاَفِ الْمَظَاهِرِ، لِأَجْمَعَ بَيْنَ اْلأَوَّلِ وَاْلآخِرِ وَالْبَاطِنِ وَالظَّاهِرِ، فَأَكُونَ مَعَ اللهِ آلِهِ بَيْنَ صِفَاتِهِ وَأَفْعَالِهِ، لَيْسَ لِي مِنَ اْلأَمْرِ شَـْئٌ مَعْلُومٌ وَلاَ جُزْءٌ مَقْسُومٌ

فَاَعْبُدَهُ بِهِ فِي جَمِيعِ اْلأَحْوَالِ، بَلْ بِحَوْلِ وَقُوَّةِ ذِى اْلجَلاَلِ وَاْلإِكْرَامِ اَللّٰهُمَّ يَا جَامِعَ النَّاسِ لِيَومٍ لاَ رَيْبَ فِيهِ. اِجْمَعْنِي بِهِ وَعَلَيْهِ وَفِيهِ حَتىَّ لاَ أُفاَرِقَهُ فيِ الدَّارَيْنِ، وَلاَ انْفَصِلَ عَنْهُ فِي الْحَالَيْنِ بَلْ أَكُونَ كَأَنيِّ إِياَّهُ ، فِي كُلِّ أَمْرٍ تَوَلاَّهُ مِنْ طَرِيقِ اْلإِتِّبَاعِ وَاْلاِنْتِفَاعِ، لاَ مِنْ

سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ وَ الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعاَلَمِينَطَرِيقِ الْمُمَاثَلَةِ إِلَيْهِ وَاْلاِرْتِفَاعِ وَاَسْأَلُكَ بِأَسْمَائِكَ الْحُسْنَى الْمُسْتَجَابَةَ. أَنْ تُبَلِّغَنِي ذَلِكَ مِنَّةً مُسْتَطَابَةً . وَلاَ تَرُدَّنِي مِنْكَ خَائِباً وَلاَ مِمَّنْ لَكَ نَائِبٌ، فَإِنَّكَ اْلوَاجِدُ الْكَرِيمُ وَأَنَا اْلعَبْدُ اْلعَدِيمُ وَصَلَّى اللهُ عَلٰى

Anlamı:

Allah'ım; mahlûkâtının en mükemmeline, yeryüzünde bulunanların ve göklerdekilerin Efendisi, yüce nûr, mühürlü hazîne, eşsiz cevher, devam eden sır, benzeri anlatılmamış ve yaratılmamış Efendimiz Muhammed'e salât ve selâm eyle. Bu zamandaki insan cinsinden, şekillenen ruh, müteaddid ferd, hükümlerde Allah'ın hücceti, geçmişte Allah'ın umdesi, Allah'ın yarattıklarından nazar malhalli olan, aralarında hükümlerini doğrulukla uygulayan, rûhâniyetiyle âlemlere yardım olan, nûrâniyetinin nûrundan onlara feyiz veren, Allah'ın sûreti üzere yarattığı, meleklerin ruhlarını şâhit ettiği, âlemlere emân olsun diye bu zamana mahsus ettiği, halifesinden râzı ol.

O, varlık dâiresinin kutbu, işitme ve şuhûd mahallidir. Onun bilgisi olmadan kâinatta zerre hareket etmez, hükmü olmadan da hareket eden durmaz. Çünkü o, Hakk'ın mazharı, sıdkın mâdenidir.

Allah'ım! selâmımı ona ilet, beni onun huzurunda hazır et, onun yardımını bana ihsân et, kuvveti ile beni koru, bana rûhundan üfle, onun rûhu ile hayat bulayım, hakîkatıma tafsîlatıyla şâhid olayım, böylece azı ve çoğu öğreneyim, rûhâniyet sûretleriyle mazharlara göre değişik tecellî ettiği gayb âlemlerini göreyim ki, evvel ve âhiri, zâhir ve bâtını birleştireyim. Böylece sıfatları ve fiilleri arasında Allah ve ehli ile beraber olayım. Benim için "emir"den mâlum olan bir şey yok ve benim için ayrılan bir kısım yoktur ki onunla bütün hallerde ona kulluk edeyim.  Bilakis celâl ve kerem sahibinin güç ve kudreti ile kulluk yapabilirim. Ey insanları şüphesi olmayan bir günde kıyâmette toplayan, beni onunla, ona, onda cem et ki iki dünyâda ondan ayrılmayayım, iki halde ondan ayrılmayayım, ben, sahip olduğu her işte, benzeme ya da ona yükselme yolundan değil, tâbi olma ve faydalanma yolundan sanki o olayım, Senden, icâbet olunan güzel isimlerinle, hoş bir lütuf olarak bunlara beni ulaştırmanı diliyorum. Beni eli boş, zarar gören çevirme, çünkü Sen Vâcid'sin, (varlık sahibisin) Kerîm'sin. Ben ise yokluk içinde olan kulum. Efendimz Muhammed'e âl ve ashâbına salât olsun. Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah'adır.

Kaynak: Yrd. Doç Dr. Veysel Akkaya, Kalplere Şifa Salavat ve Dualar, Erkam Yayınları

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • İbni Arabi hz salavatındaki kitapda olanın doğrudur ancak sitedeki salatın alt kısımındaki metin karışık yazılmış alt üste geçmiş

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.