MERKEZEFENDİ MEZARLIĞI

Merkezefendi Mezarlığı nerededir? Merkezefendi Mezarlığı’nda defnedilenler kimlerdir? Merkezefendi Mezarlığı hakkında bilgi...

Merkezefendi Mezarlığı, İstanbulun Zeytinburnu ilçesinin Merkezefendi Mahallesinde yer alan bir mezarlıktır.

MERKEZEFENDİ MEZARLIĞI HAKKINDA BİLGİ

Merkezefendi Mezarlığı, adını burada tekkesi ve türbesi bulunan ve 1551-1552’de vefat eden Sünbüliye Şeyhi Muslihuddin Musa Efendi’nin (Merkezefendi) lakabından alır. Yanındaki camiyi ise Yavuz Sultan Selim’in kızı Şah Sultan yaptırmıştır. 1.091 adet ile surdışında en çok Osmanlı dönemi mezar taşı bulunan mezarlıktır. En eskisi 1694-1695 tarihli olan buradaki mezar taşları da XVIII-XIX. yüzyıllara ve orta tabakaya aittirler

Mezarlığın eski kısmının 1950’lilerde hızla dolmasıyla birlikte mezarlık genişletildi. Bunun yanı sıra mezarlığa fazla talep olması nedeniyle birkaç yüz metre ileride Kozlu Mezarlığı adıyla yeni bir mezarlık daha kuruldu.

Merkezefendi Mezarlığı, 2007 yılında kapsamlı bir şekilde bakımdan geçirildi. 54’üncü Hükûmet’in başbakanı Necmettin Erbakan’ın vefâtından sonra 70 kişilik bir ekip tarafından temizlik, bakım ve ağaç budama çalışması yapıldı.

Yeni cenaze defin edilmesine müsaade edilmeye Merkezefendi Mezarlığı’na, sadece mevcut aile kabristanlarına cenaze defnedilebilmesine müsaade edilmektedir.

Turgut Özal Caddesi ve D 100 Karayolunun da kesişme noktasında bulunmaktadır.

MERKEZEFENDİ MEZARLIĞI NEREDEDİR? - HARİTA

İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle