Marketlerin İndirim Hileleri

Fiyat oyunlarından, gramaj hilesine kadar vatandaşı kandırmak için çeşitli yollara başvuran marketlerin sayısı artıyor. İşte marketlerin indirim hileleri.

Marketlerin müşteri çekmek için ambalajdan gramaja, ürünlerin kalite-fiyat dengesizliğine kadar yaptığı birçok hile kolaylıkla tespit edilebilir. İşte marketlerin indirim kandırmacasına kanmamanın yolları...

ALIŞVERİŞ YAPMAYA YANLIŞ REYONDAN BAŞLAMAYIN

Birçok marketin girişinde “yükte hafif pahada ağır” ürünlerin bulunduğu reyonlar vardır. Marketlerin en büyük tuzağı! Bu yüzden çoğu zaman bir ürünü almak için girdiğiniz marketten ihtiyacınız olmayan birçok şeyle çıkarsınız.

İNDİRİM TUZAKLARINA KANMAYIN

Düzenli olarak satın aldığınız ürünlerin fiyatlarını not almaya çalışın. Bazen farklı bir markayı etiketini değiştirmeden aynı fiyat üzerinden satabiliyorlar. Kim bilir… Belki de sağlıksız bir ürün ama aynı ücrete almak zorunda kalıyorsunuz.

ALIŞVERİŞİNİZİ PLANLAYARAK YAPIN

Haftalık alışverişinizi, o hafta yapacağınız yemeklere göre yapın. Bu sayede, gereksiz harcamalardan kaçınarak paranızı cebinizde tutabilirsiniz.

ÜRÜNLERİN GRAMAJINA DİKKAT EDİN

Benzer fiyatlarda olan iki üründen hangisini alırsınız? Daha ucuz olanı almak için acele etmeyin! Öncelikle, ürünlerin ağırlıklarını kontrol edin. Çok az farkla pahalı olanın gramajı daha yüksek olabilir. Bu nedenle, fiyat/ağırlık oranı açısından daha ucuz olanın aksine bu ürünü almak daha doğru olacaktır.

MARKETLERİN ÜRÜNÜ KALİTELİ OLABİLİR

Bazı marketler, kendi adıyla çeşitli ürünler satmaktadır. Marketlerin kendi ürünleri, tanınmış markalara göre daha az maliyetlidir. Ancak kalite bakımından daha kötü değildir. Tek fark daha az renkli ambalajdır.

YENİ ÜRÜNLERİ DENEMEKTEN KORKMAYIN

İnsanlar genellikle belirli markaların ürünlerini satın alır. Bu yanlış bir tutumdur. Yeni ürünleri denemekten çekinmeyin. Çünkü yeni ve az tanınmış markalar kaliteli ürünleri daha düşük fiyatlarla satarlar. Böylece hem paradan tasarruf etmiş olursunuz hem lezzetli ve sağlıklı gıdaları keşfetmiş olursunuz.

İNDİRİMLERİ TAKİP EDİN

En ucuz ve uygun ürünleri bulmak için farklı marketleri gezip aynı ürünlerin fiyatlarını, gramajını, kalitesini karşılaştırın.

HER UCUZ ÜRÜN KALİTESİZ DEĞİLDİR

Tahıl, baharat gibi birçok ürün makul fiyatlarla alınabilir. Bazı markaların yüksek fiyatlarına aldanmayın.

TAZE ÜRÜNLER İÇİN RAFIN ARKASINA BAKIN

En taze ürünleri bulmak için daima rafların arkasına bakın. Marketlerde rafların ön kısmında genellikle son kullanma tarihi geçmek üzere olan ürünler bulunur.

PAZARLAMA HİLELERİNE ALDANMAYIN

“E vitaminli bitkisel yağ”, “GDO’suz tuz” vb. pazarlama hileleri satışlarda sıkça kullanılan yöntemlerdir. Ancak bu “doğal” ürünlerden herhangi birini almadan önce gerçekten bu değerlerin önemli olduğuna emin misiniz? Mesela, E vitamini zaten ayçiçek tohumunda bulunur. Ya da GDO’nun tuzla hiçbir alakası yoktur. Hangi ürünü neden aldığınızı iyi bilin.

MARKETLERİN PROMOSYON OYUNLARI 

Bizzat tüketicilerin tespit ettiği promosyon oyunları ise şöyle: Marketler indirim oranını yüksek göstermek için sepetlerdeki promosyonlu ürünlerin fiyatını şişiriyorlar. Aynı ürünün raftaki fiyatı daha düşükken, sepetteki promosyonlu ürünü yüksek fiyattan gösterip sözde indirim yapıyorlar. Tüketicilerden gelen şikayetler üzerine incelediğimiz fiyatlar, marketlerin oyunu abarttığını gösteriyor. Tüketici dernekleri bu konuda müşterilerin birçok hakkı olduğunu söylüyor. Bazı marketlerin son dönemde yaptığı en büyük hilelerden biri de etiketteki büyük puntolarla gerçekleştiriliyor. X market y ve z markalarının bütün ürünlerinde büyük puntolarla yüzde 50 indirim olduğunu yazıyor.

 

İslam ve İhsan

ALIŞVERİŞTE GÖRME MUHAYYERLİĞİ NE DEMEKTİR?

Alışverişte Görme Muhayyerliği Ne Demektir?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.