MAKAMI YÜKSELSE DE KULLUĞU UNUTMADI

Toplumu sınıflara bölme anlamındaki “kast sistemi”, gelenek olarak her toplumda yok gibi görünse de zihinlerden böyle bir bakış açısını silmek zordur. Bu, ancak tam bir İslâm terbiyesi ve kulluk şuuru ile izale edilebilir. Makamı yükselse de kulluğu unutmayan Hz. Ömer'in örnekliği bu anlamda ibretliktir.

“Bir gün, Ahnef b. Kays (radıyallâhu anh), Irak heyetiyle birlikte Hazreti Ömer’in yanına gelmişti. Çok sıcak bir gündü. Hazreti Ömer bir önlük takınmış, zekât develerinden birini yağlıyor ve bakımını yapıyordu. Onları görünce:

“Ahnef, üst elbiseni çıkar da bana yardım et. Çünkü bu zekât devesidir. Bunda yetimlerin, dulların ve yoksulların hakkı vardır” dedi. İçlerinden biri:

“Allâh sana mağfiretiyle muâmele buyursun ey Mü’minlerin Emîri! Kölelerden birine emretsen de bu işi yapsa olmaz mı?” dedi.

Hazreti Ömer (radıyallâhu anh) şu güzel cevâbı verdi:

“Ey filân, kim Ömer’den ve Ahnef’ten daha iyi köle olabilir ki? Mâdem ki o Müslümanların işlerini üzerine almıştır, öyleyse Müslümanların kölesidir. Nasıl ki kölenin efendisine karşı samîmî olması ve emâneti hakkıyla ifâ etmesi gerekiyorsa onun da Müslümanlara karşı böyle davranması îcâb eder.”[1]

[1] Ali el- Müttakî, Kenz, V, 761/14307.

Kaynak: Adem Ergül, 365 Lider Davranış, Erkam Yayınları

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle