KURAN'A GÖRE ÜÇ SINIF İNSAN

Cenâb-ı Hak, göndermiş olduğu hidâyet rehberi Kitab’a karşı gösterdikleri tavra göre üç sınıf insan ve özellikleri...

Cenâb-ı Hak, göndermiş olduğu hidâyet rehberi Kitab’a karşı gösterdikleri tavra göre, insanları üç sınıfa ayırmaktadır. Âyet-i kerîmede buyrulur:

“Sonra Kitab’ı, kullarımız arasından seçtiğimiz kimselere verdik. İnsanlardan kimi kendisine zulmeder, kimi ortadadır, kimi de Allâh’ın izniyle hayırlarda öne geçmek için yarışır. İşte büyük fazîlet budur.” (Fâtır, 32)

Kuran'a yaklaşımlarına göre üç sınıf insan ve özellikleri:

1- Yani insanların kimisi Allâh’ın Kelâmı’ndan uzak yaşar. Onu tozlu raflarda iki kapak arasına hapseder. Yahut Kur’ân’ı çokça okur, hattâ hâfız bile olabilir; fakat okuduğu, boğazından aşağıya inmez, kalbinde mâkes bulmaz, hâl ve davranışlarına yansımaz. Böylece en büyük nîmeti ziyân ederek kendisine yazık edenlerden olur.

2- Kimisi ise orta yoldadır, kâh Kur’ân-ı Kerîm ile amel eder, kâh ihmâl eder. Nefs-i levvâmenin gelgitleri içinde bocalar durur.

3- Kimisi de vardır ki Kur’ân’ın feyz ve rûhâniyetiyle Hakkʼa râm olup sürekli hayır-hasenatta mesafe kateder. Cenâb-ı Hakk’a her an daha fazla yakınlaşmanın gayret ve heyecanı içinde olur. İşte âhirette en kazançlı çıkacak olanlar da fânî hayatlarını bu fedakârlık ufkunda değerlendirebilmiş olan bahtiyar kullardır.

Kaynak: www.osmannuritopbas.com

KURANI KERİMİ EN İYİ ANLAYANLAR

KUR’ÂN-I KERİM OKUMANIN FAZİLETİ İLE İLGİLİ HADİSLER

KUR'AN OKURKEN MELEKLERİN DİNLEDİĞİ SAHABE

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle