Annelere Yapılan En Güzel Hizmet

Mersin'de başlatılan 'Annemle Dinimi Öğreniyorum Projesi' kapsamında camiye gelen anneler, Kur'an-ı Kerim öğrenirken, çocukları da kreş ortamında temel dini bilgiler ile kişisel gelişim eğitimi alıyor. Annelerin ilgisini çeken programda ebeveynler çocuklarıyla birlikte din eğitimi aldığı için çok huzurlu ve mutlu olduğunu söyledi.

Mersin İl Müftülüğü tarafından uygulanan "Annemle Dinimi Öğreniyorum Projesi" kapsamında çocuklarıyla camiye gelen anneler, Kur'an-ı Kerim öğrenirken çocukları da kreş ortamında temel dini bilgilerle donatılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onaylanan projenin pilot olarak uygulandığı Hz. Hamza ve Hz. Eyüp camilerine haftanın 4 günü 4-6 yaş aralığındaki çocuklarıyla birlikte gelen 33 anne vaizelerden Kur'an-ı Kerim öğreniyor. Çocukları ise yandaki bir derslikte Kur'an kursu eğitmenleri ve çocuk gelişim öğretmenleri eşliğinde akranlarıyla keyifli bir zaman geçirerek temel dini bilgilerin yanı sıra dua ve ilahiler öğreniyor. Çocuklar ayrıca öğretmenlerinden el yıkamadan doğru yemek yemeye kadar birçok konuda da eğitim alıyor. Haftada bir gün camiye gelen psikolog aracılığıyla da annelere, çocuklarıyla nasıl iletişim kurmaları gerektiği anlatılıyor.

DİYANET ÖNCÜLÜK ETTİ İNSANLAR İLGİ GÖSTERDİ

Hz. Hamza Camii'ne gelerek çocuklara çeşitli hediyeler dağıtan Mersin Müftüsü Ali Melek, ailenin toplumun temel taşı olduğunu söyledi. Doğru aile yapısına katkı sağlamak için "Annemle Dinimi Öğreniyorum Projesi"ne öncülük ettiklerini ifade eden Melek, şöyle devam etti: "Peygamber Efendimiz 7 yaşından itibaren çocuklara dinin, namazın öğretilmesini emrediyor. Biz de cami ve Kur'an kursu bünyesinde hem anneye dini bir bilgiyi sağlam elden vermek hem de çocuklarını emin ellere teslim ederek temel dini bilgilerle kişisel gelişimini sağlamak için projemizi uygulamaya koyduk. Müftülük bünyesinde var olan çocuk gelişimiyle alakalı formasyona sahip olan Kur'an kursu öğreticilerimizin tamamını 4-6 yaş grubuna görevlendirdik."

ÇOCUKLAR İLE ANNELERİNE BİRLİKTE EĞİTİM

Küçük yaşta çocukları olan annelerin Kur'an-ı Kerim öğrenmek için çeşitli zorluklarla karşılaştığına dikkati çeken Melek, "Anneler çocuklarını bırakacak yer bulamıyor ve bu nedenle dinimizi öğrenmeye zaman bulamayabiliyorlar. Çocuklarıyla birlikte camiye geldiklerinde ise biz burada annelere dini eğitim imkanı sağlıyoruz. Anneler dini eğitim alırken çocukları da onlarla aynı mekanda yer alıyor. Zaten projemizin amacı çocuklarla annelerini birlikte eğitmek" dedi.

ANNELER KUR’ÂN-I KERİM OKUMAYI ÖĞRENİYOR

Eğitim gören annelerden Raziye Tunç, oğluyla birlikte din eğitimi aldığı için çok huzurlu ve mutlu olduğunu söyledi. Eğitimlerin verimli geçtiğini aktaran Tunç, "Daha önce gelmek istememe rağmen sorun oluyordu. Çocuğum küçüktü, bırakacak yer yoktu. Burası bizim için büyük bir avantaj oldu. Çocuğum yan sınıfta hem dini hem de ahlaki eğitim alırken biz de Kur'an-ı Kerim dersi alıyoruz. Bana ve çocuğuma bu imkanı sundukları için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.