KUMAR HARAMDIR

İnsanın karakterine en çok etki eden iki şey nedir? Allah'a (c.c) ve Resulüne (s.a.v) iman eden bir mümin harama el uzatabilir mi? Haramın maddi manevi hayatımıza etkileri nelerdir? Kesin olarak haram olduğu belirtilen kumar, içki, fal ve şans oyunlarına karşı tutumumuz ne olmalıdır? İşte cevabı...

İnsan şahsiyetine en çok tesir eden iki müessir vardır. Birincisi; ülfet ettiği kimselerin mânevî durumudur. İkincisi de kazancının ve yediği lokmaların helâliyet derecesidir.

Helâl kazanıp helâl yemek, o kadar mühimdir ki, ibadetlerin makbûliyeti dahî buna bağlıdır. Nitekim bir hadîs-i şerîfte; haram kazançla hacca giden biri “Lebbeyk Allâhümme lebbeyk” dediğinde semâdan bir münâdînin; “Sana ne lebbeyk ne de sa‘deyk!” diyerek onu reddedeceği, o şahsın hiçbir sevap alamadan, bilâkis günahkâr olarak döneceği bildirilmektedir. (Bkz. Heysemî, III, 209-210)

KUMAR HARAMDIR

Hâl böyleyken bir de günümüzde gayr-i müslimlerin âdetlerinden olan “yılbaşı eğlenceleri” adı altında milyonlarca piyango biletinin satılıyor olması, son derece hazin bir durumdur. Piyango ve benzeri şans(!) oyunları, apaçık bir kumardır. Kumar ise Allâh’ın haram kıldığı bir fiildir. Zâhiren kazananın da hakîkatte kaybettiği, hiçbir kazananı olmayan, aslâ huzur ve mutluluk getirmeyen bir musibettir.

Âyet-i kerîmede buyrulur:

“Ey îmân edenler! (Sarhoşluk veren) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları ancak birer şeytan işi pisliktir! Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (el-Mâide, 90)

Kaynak: www.osmannuritopbas.com

MÜSLÜMAN YILBAŞINDA NE YAPMALI VE NELERE DİKKAT ETMELİ?

MÜSLÜMAN YILBAŞINDA NE YAPMALI VE NELERE DİKKAT ETMELİ?

KİM BİR KAVME BENZEMEYE ÇALIŞIRSA, ONLARDANDIR!

KİM BİR KAVME BENZEMEYE ÇALIŞIRSA, ONLARDANDIR!

DİYANET'İN PİYANGO BİLETİ FETVASI

DİYANET'İN PİYANGO BİLETİ FETVASI

BENZER HABERLER

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle