İSLAM ÜLKELERİNDEN DESTEK: "ÇOK YAŞA TÜRKİYE"

Genç aktivistler, "Çok Yaşa Türkiye" etiketiyle başlattıkları kampanya ile Türkiye'deki terör saldırılarına tepki gösterdi.

Genç aktivistler, sosyal medyada Türkiye'deki terör saldırılarına tepki için "Çok Yaşa Türkiye (Long Live Turkey)" başlığıyla kampanya başlattı.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, 57 İslam ülkesinin gençlik kuruluşlarını temsil eden aktivistlerin Türkiye'ye yönelik terör saldırılarına sosyal medyada başlattığı kampanya ile tepki gösterdiği bildirildi.

Kampanyayı değerlendiren İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) bağlı İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) Başkanı Elşad İskandarov, Türkiye'yi "İslam coğrafyasının umudu" olarak nitelendirdi.

Terör saldırılarının sadece Türkiye'yi değil tüm İslam coğrafyasını etkilediğini ve kampanyanın amacının da bunun anımsatılması olduğunu belirten İskandarov, "Dünyada ve Türkiye'de bazı çevrelerin terör örgütünün eylemlerini meşrulaştırması ve bu örgütlere destek vermesi Müslüman dünyası gençlerinde şaşkınlık oluşturmaktadır" ifadesini kullandı.

İSLAM ÜLKELERİ DESTEK VERİYOR

İskandarov, İİT'ye üye ülkelerdeki gençlerin terör saldırılarına karşı Türkiye'nin yanında yer almak istemelerinin görevindeki motivasyonunu arttırdığını belirtti.

Türkiye'deki terör saldırılarının görsellerinden hazırlanan videolarda, "İslam dünyasının umut yıldızı olan Türkiye'ye karşı yapılan terör saldırılarını kınıyoruz" mesajı verildi. "Türkiye'nin Müslümanlar ve diğer etnik gruplar için umut ışığı olduğuna" ilişkin mesajla yayınlanan görüntüleri, farklı platformlarda binlerce kişi paylaştı.

HEDEF GENÇLERİN TERÖRE SEMPATİ DUYMASINI ENGELLEMEK

Kampanya ile gençlerin terör örgütlerinin propagandasına sempati duymasının önüne geçmek, terör örgütleri PKK ve DAEŞ'in İslam coğrafyasına verdiği zararlar hakkında Müslüman gençleri bilgilendirmek ve İslam coğrafyasında terör faaliyetlerine karşı bilinç oluşturmak amaçlanıyor.

Sosyal medyada çok sayıda paylaşım ve beğeni alan kampanya boyunca, konuya ilişkin akademik yazılar ve makaleler de paylaşılıyor.

Kampanyayı düzenleyen gençlik teşkilatı İKGF-Dİ, 57 ülkenin üye olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) gençlik ayağı olan İstanbul merkezli uluslararası bir kuruluş olarak ve İİT ülkelerinin gençlik kuruluşlarını ve konseylerini temsil ediyor.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle