İSLAM MEDENİYETİNİN MERKEZİ CAMİLERDİR

ABD'nin en büyük camisindeki hat sanatı uygulamalarını yapan Hattat Hüseyin Kutlu, "İslam bir medeniyettir ve bu medeniyetin merkezinde camiler olmalıdır." dedi.

ABD'nin Maryland eyaletinde yer alan ve resmi açılışı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ABD'nin en büyük camisinin hat sanatı ustası Kutlu, hem İslam sanat anlayışı hem de Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi hakkındaki görüşlerini anlattı.

"Üzerinde en çok çalıştığım üç alan; medeniyet, kültür ve sanattır" diyen Kutlu, bir diğer adı da "Amerika Diyanet Merkezi" olan Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi bünyesinde yer alan camideki hat sanatı uygulamalarının ne tür manevi anlamlar içerdiğini dile getirdi.

Hattat Hamid Aytaç'tan hat, Sabahattin Volkan'dan musiki dersleri alan Kutlu, "İslam medeniyetinin merkezi" olarak tanımladığı camileri daha yakın tanıyabilmek için uzun süre imamlık yaptığını ifade etti. Emekli olduğu 2002 yılından sonra İslam medeniyetinin geleneksel sanatları üzerindeki çalışmalarını daha da yoğunlaştıran Kutlu, Türkiye'nin en önemli hattatları arasında yer alıyor.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle