Hz. Adem’in (a.s.) Boyu Ne Kadardı?

İlk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’in (a.s.) boyu ne kadardı? Hz. Adem’in (a.s.) boyu kaç metre idi?

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, bir mecliste Adem Aleyhisselam’ın yaratılışı özelinde sureti ve boyundan bahseder. Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulur:

“Allah Adem’i yarattı, boyu altmış zira idi… Cennete gidenler de onun boyunda olacaklar.” (Buharî, Enbiya, 1)

“Allah Âdem’i kendi ismini tamamıyla gösterir bir sûrette yarattı. Onun boyu altmış zira’dır.

Âdem’in yaratılışını tamamladığı zaman ona: ‘Haydi git de, şu oturmakta olan melekler topluluğuna selâm ver. Ve onların senin selâmına nasıl karşılık vereceklerini dikkatle dinle. Çünkü bu, hem senin, hem de senden sonra soyundan geleceklerin selâmlaşma örneğidir.” buyurdu.

Bunun üzerine Âdem gitti ve melekler topluluğuna: “Esselâmü aleyküm” dedi.

Melekler de: “Esselâmü aleyke ve rahmetullâhi” diye karşılık verdiler. Ve selâmlarına “ve rahmetullâhi” cümlesini ilave ettiler. Âdem insanlığın atası olduğu için Cennete her giren kişi Âdem’in bu güzel sûretinde girecektir. Onun boyunun uzunluğu altmış zira’dır. Âdem’in kendisinden sonra gelen torunları şimdiye kadar onun vücut güzelliğinden birer parçasını kaybetmeğe devam ettiler.” (Müslim, Cennet, 28)

HZ. ADEM’İN (A.S.) BOYU KAÇ METRE İDİ?

Bir zira, yaklaşık yarım metre olduğuna göre, 60 zira da 30 metre yapar. Gerçek muradın ne olduğunu Allah bilir. Biz alışık olmadığımız için bize biraz garip gelebilir. Halbuki bütün insanlar şimdi öyle olsaydı, artık alışmış olacaktık. Şu anda normal boyda olmayan insanlar, farklılık arz ettiği gibi, o zaman da 30 m. den aşağı olanlar da öyle olacaktı.

 

HZ. ADEM (A.S.) KİMDİR?

Hz. Adem (a.s.) Kimdir?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle