HER KUŞUN CIVILTISI DİNLENMEZ

Genç Dergisi'nin yeni sayısında yine sosyal medyaya uzanan bir kapak var. "Sosyal medyaya nereleri takip edelim?" diye soranlara bir cevap veriyor bu sayı. Her görüntüye kanmamaya, vaktimizi heba etmemeye yönelik güzel uyarılar var. Bu bağlamda 100 güzel sosyal medya hesabını nedenleriyle birlikte sizlere sunuyoruz.

Genç'in 143. sayısı şöyle tanıtılıyor:

"Bu ay kapağımıza “Her Kuşun Cıvıltısı Dinlenmez” başlığını taşıdık. Sosyal medyada bilgi bombardımanı olduğundan kimsenin şüphesi yok. Bomba canınızı alır, sosyal medya ise zihninizi ve gönlünüzü... Bu mecralarda neyi takip edelim diyenlere tavsiye bir liste hazırladık. Editörümüz Süleyman Ragıp Yazıcılar, Editörden yazısında “Şu Üslup Var Ya, Bitiriyor Beni” başlığı ile sesleniyor. Taha Kılınç ise “Ziyaret Deyip Geçmeyin” başlığıyla yazdı. Bülent Ata, Senaryo Atölyesi’nde “Karakterin CV’sini Yazmak” başlığı ile senaryoda karakter oluşturmanın inceliklerini yazdı. Gökhan Özcan, Çeviri Söyleşiler ekibi, Çoşkun Yılmaz, İsse Saman Muminin, Gökhan Duman gibi kıymetli isimlerle yaptığımız söyleşiler de Ağustos sayımızda sizleri bekliyor.

Esenlikle…

EDİTÖRDEN / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

“ŞU ÜSLUP VAR YA, BİTİRİYOR BENİ”

Hiç unutmuyorum, genç kardeşlerimden biriyle, ilgi duyduğumuz konferanslardan birine katılmıştık. Genç arkadaşım uzun süre konuşmacıyı muhabbetli nazarlarla süzmüş, ağzından çıkan cümlelerin çoğunu not etmiş ve sona doğru mest olmuş bir yüz ifadesiyle bana doğru dönüp aynen şöyle demişti:

-Süleyman Abi, adamın anlattıklarından daha çok şu tatlı üslubu var ya, gerçekten bitiriyor beni.

Çok önemli bir meseledir “üslup” meselesi, hem olumlu hem de olumsuz manada “bitirebilir” insanı. Mâlumunuz, tatlı dil yılana dahi tesir eder, sözün bazısı savaşı bile sona erdirir, şahsiyetli bir kişilik ortaya koymak halk dilinde “samimi ol canımı ye” şeklinde karşılık bulur. Diğer yandan, üslupsuzluk yüzünden nice güzel sözün tam tersi istikamet-te tepki doğurduğu, aziz bildiğimiz konuların dahi tarzı itici, tavrı hatalı ve ağzı bozuk kişiler sebebiyle mide bulandırdığı da hepimizin bildiği acı gerçekler arasındadır.

OLAYLAR YORUMLAR / SALİH YÜZGENÇ-BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

Haber Başlıkları Şöyle:

-“Ben Bu Ülkenin Anonim Şirket Gibi Yönetilmesini İstiyorum”

-Gençlerimiz Okumaya Yurtdışına Gidiyor

-Züccaciye Dükkânındaki Trump ve İsrail

-Ah Ne Günlerdi!

DOSYA / YAZI İŞLERİ

HER GÖRÜNTÜYE KANMA, HER CIVILTIYA ALDANMA

Sosyal medyanın bilgi bombardımanı olduğunda kimsenin şüphesi yok. Malum, her şey zehir olabilir, mesele doz meselesidir. Bilginin bomba gibi yağması ne tür bir etkiye maruz kaldığımıza dair zaten yeterince fikir veriyor. Bomba canınızı alır, sosyal medya bombası ise zihninizi ve gönlünüzü... Bu mecralarda neyi takip edelim diyene ilk söylenmesi gerekeni bu yüzden biz açık ve net bir şekilde şöyle ifade ediyoruz: “Aman takibe karar verdiysen, önce bunun az, ölçülü ve sınırlı olmasına dikkat et.” Başta söylenmesi gerekeni söyledikten sonra ikinci olarak edep, fayda ve ihtiyaç ölçütleri ile bir seçicilik tavrının gerekli olduğunu söylüyoruz. Hâlâ neyi takip etmeliyim diye soran varsa da zaman zaman listeler öneriyoruz. İşte bu sayımız onlardan birisi. Bu sayıda sanal mecraların insanı değiştiren, dönüştüren ve düşüren içeriğinin yanında insan olmasına ve insan kalmasına yardımcı olanlarının bir listesini sunuyoruz. İstifadeli olsun, şu uyarımızı atlamadan ama... Lütfen vaktinizi zayi etmeyin, her görüntüye kanmayın, her cıvıltıya aldanmayın; sınırlı kalın, sorumlu davranın ve esas istifadenin kitaplardan ve kitap gibi insanların maiyetinden geçtiğini unutmayın.

BİR BAŞKA AÇIDAN / TAHA KILINÇ

ZİYARET DEYİP GEÇMEYİN

Bazı zor ve uzun şeylerin başlangıcı, aslında son derece kolay ve basit şeylerdir. Upuzun bir mesafe nasıl ki birkaç santimetrelik adımlarla başlarsa, dünya çapında işlerin de başlangıç noktası, gözümüze hakir görünen minik bir ayrıntı olabilir.

SALİH YÜZGENÇ / KAFKAS İSLAM ORDUSU

40 GÖNÜLLÜ, KAFKAS İSLAM ORDUSU’NUN İZİNİ SÜRDÜ

Kurulduğu günden bu zamana kadar birçok yurtiçi ve yurtdışı projesine imza atan Uluslararası Genç Derneği (UGED) bu yılı da özel projelerle geçirdi. Son olarak Azerbaycan’dan Gençliğe Yardım Vakfı (Fondu) ile ortaklaşa hazırlanan “Yüz Yıllık Emanet” projesiyle de bundan 100 yıl evvel Azerbaycan’ın kurtuluşuna vesile olan Kafkas İslam Ordusu’nun izi sürüldü. Türkiye’nin 20 farklı üniversitesinde okuyan 40 genç, İstanbul’dan hareketle otobüs yolculuğuyla Azerbaycan’a gitti. Yolculuk saatler sürse de gençlerin azığı muhabbet, hedefleri atalarının mirasına sahip çıkmak oldu.

EMPERYALİZM DOSYASI / AYŞE YAZICILAR

KÜRESEL SİYASETİN KANSERİ: EMPERYALİZM

Kültür emperyalizmi var demek, “kültürümüz yoktur” demeye gelir. Dünyanın en büyük irfanına sahip olan bir ülkede kültür emperyalizmi olmaz.” Cemil Meriç

YOL HİKÂYELERİ / ABDULLAH KİBRİTÇİ

BUNLAR SANA VERDİĞİM SON YİYECEKLER

Yaklaşan seslerin tedirginliği ile dışarı çıktığımda bazı evlerin yandığını gördüm. Evleri ateş sarmış, duman her yeri kaplamıştı. Olaylara zannettiğimizden daha yakındık. O an dumanların arasından evimize doğru koşan insanlar gördüm. Ellerinde palalar vardı, çıldırmış gibiydiler. Yapabildiğim tek şey bütün gücümle haykırmak oldu.

MANEVİ KİŞİLİĞİN İNŞASI/ ADEM ERGÜL

KADIN ERKEK İLİŞKİLERİNDE HAKK’A TESLİMİYET VE HUDÛDULLAH’A SAYGI

Şüpheli konulardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Şüpheli konulardan sakınmayanlar ise gitgide harama dalarlar. Tıpkı sürüsünü başkasına ait bir arâzinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu arâziye girme tehlikesi vardır.

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

ARADAN ÇIKARILMIŞ LEYLALAR CUMHURİYETİ

Leyla’yı kusursuz görmek ona zulmetmektir. Mecnun’u Mecnun eden Leyla’yı önce kusursuz görmesi sonra beşerin kusurlu olduğunu idrak edip mutlak kusursuz olana ulaşmasıdır. Yani iki ayrı ucu bir arada yaşamasıdır. Beşeri aşk insanın kendi narsis taraflarını tatmin ederken, ilahi aşkta devrim vardır. Aradan çıkarılan Leyla değil insanın benliğidir.

SENARYO ATÖLYESİ / BÜLENT ATA

KARAKTERLERİN CV’SİNİ YAZMAK

Senaryomuzun geçtiği şimdiki zamanı yazabilmek için karakterimizin geçmişini hatta geleceğini bilmek zorundayız. Karakterimiz geçmişte kimle ne yaptı? Gelecekte nereye gidecek kiminle ne yapacak? Bu soruların cevaplarını bilmeliyiz. Böylece karakterlerimiz hakkında bileceğimiz her detay gerektiğinde kullanılmak üzere elimizin altında olacaktır.

KIZIL ELMA / GÖKHAN GÖKÇEK

OSMANLI’DAN EVVEL ANADOLU

Türkiye Anadolusu içerisinde -1012 Türk akınları öncesinde- Müslüman Türk veya Müslüman Kürt meskundu, demek; yalnızca hamaset olmakla kalmayacak, tarihi siyaset namına çarpıtmak da olacaktır.

MİNYEHLİ / ABDULLAH YALNIZ

SEVİLDİN Kİ YARATILDIN

Allah, sevdiği varlığı var eder. Allah beni ve bu satırları okuyan seni bir dağ olarak var edebilirdi, taş olarak da var edebilirdi, hayvan olarak da var edebilirdi, hatta hayvanlar içinde domuz olarak da var edebilirdi. Ama bunların hiçbirini tercih etmedi, seni ve beni insan olarak var etti. Sevdi ki var etti.

TEN KAFESİ / YUNUS EMRE TOZAL

İNSAN YERYÜZÜNÜN VARİSİDİR

“Hafızlık” dedi Orhan Hoca, Cenab-ı Hakkın kelamını satırdan sadra geçirme mücadelesidir aslında. Bu yüzden sizler, buradan mezun olunca, ömrünüzün geri kalan süresi boyunca Kur’an’ı muhafaza edeceksiniz, dünyayı emanet bileceksiniz, vahiy dünyaya tekrardan inmeyecek olsa da sizler vahyi insanlara sürekli hatırlatacaksınız, vahyi dünyaya amil kılmaya çalışarak ilminizle amel edeceksiniz.

GEZİ YORUM / HANDE BERRA

KOMAR

Tek engel evimin eşiğiydi; bir adımda atladım üstünden, arkamda sorumluluklar, bir masa dolusu kağıt, fırçalarım, tamamlanmamış bir yazı, el sallayıp öpücük gönderen iki çocuk ve kahkahalarım... Bütün telaş yola çıkana kadardı. Farklı bir rota çizdim bu sefer. Beni büyüleyen Zil Kale ve Ayder yoluna sapmadan Pokut Yaylası’na çıktım.

BİRAZ KÜLTÜR, BİRAZ SANAT / YUSUF TEMİZCAN

-Millet Kıraathanelerini Heyecanla Bekliyoruz

-Taşrada Güzel İşler

-Notlar

-Kitaplık

-Kısa Kısa

KELEBEK İKLİMİ / HALİT YASİR ÖZOĞUL

MEN AHLÂKIN BEĞENDİM, CEMÂLINDA GÖZÜM YOK...

“Kıymetli yolcularımız, daha keyifli bir uçuş yapabilmeniz için elimizden geldiği kadar sert bulutlara çarpmadan ilerlemeye gayret edeceğiz. Şimdi arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve huzurlu bir yolculuk sonunda sevdiklerinize kavuşmanın hayâlini kurun. Hepinize iyi yolculuklar; havada tekrar görüşmek üzere...”

B-İLGİNİZE / SEVİLAY KÖSEBALABAN

CİNSİYET “NÖTR” OLABİLİR Mİ?

Arabayla giderken, yol kenarındaki reklam panosunda yer alan portreye gözüm takıldı. Yanımda oturan kızıma dönerek, resimdeki kişiyi sordum. Şarkıcı, dedi. Zihnimdeki kargaşayla gayri-ihtiyari panoya tekrar baktım ve sordum: Kız mı erkek mi? Çünkü ne saçları ne de yüzünün ayrıntıları, cinsiyetiyle ilgili hiç bir fikir vermiyordu.

FOTO HİKÂYE / MERVE ÖZKAN

EKMEK ARASI PAPATYA

Kalbe giden yolun mideden geçtiği güzellemesini hepimiz biliriz değil mi? “Tatlı dile güler yüze doyulur mu?” der mesela Neşet Ertaş. Aç kaldık usta. Her güzelliğin mümkün olduğu bir devrin ortasında lisân-ı leyyîn açlığı çeken mecnunlar olduk. Samimiyet dilimizin dibindeyken kilometrelerce ötede kalmış gibi burnumuzda tütüyor. Dost meclislerinde yüzde yüzümüzle dahi bulunamıyoruz, büyük bir kısmımız cebimizde kalmış. Üslubumuz elimizde patladı, mayın tarlaları gibi dolaşıyoruz ortalıkta. Özlerken kızıyor, severken yıpratıyoruz. Aslında özümüzde iyi insanlarız bakmayın nazik konuşamadığımıza diyemiyorum, özümüz de pas tutmaya başlamış.

MİKRO ÂLEMDEN MAKRO ÂLEME / MUAZ ERDEM

FUAT HOCA’NIN ARDINDAN 18. CİLDİ KİM YAZACAK?

İnşallah Fuat Hoca’nın yarım bıraktığı 18. cildi tamamlayacak ve bıraktığı boşluğu dolduracak nesiller yetişir ve yetiştiririz. Sadece bu alanda değil, Süleymaniye’ler yapacak Koca Sinan’lar, İstanbul’u fethedecek Fatih’ler, velhâsıl müspet tüm alanlarda keyfiyetli insanlar yetişmesi en büyük temennimiz ve dahi ihtiyacımızdır...

BİLİŞİM - NET / MUHAMMED MURAT TUTAR

-Türkiye Artık Teknoloji İhraç Ediyor!

-Türkiye’nin Hava Durumu: Dumansız! Ayın Sitesi: “havanikoru.org.tr”

-Nazar Boncuğu Emoji Oldu

-Twitter’de Bahar Temizliği

-Mobil Canlı Bilgi Yarışması: Hadi

-Avrupa Birliği’nden Google’a Sert Ceza

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU 

-Mazlum Coğrafyalara Dair...

-Kur’ân’dan İlhamla Yazmak...

-Giriş Paragrafının Düşündürdükleri

-Yazmak, Tekrar Yazmak, Üzerinde Bir Kez Daha Çalışmak...

-Üç Noktaya Dikkat!

-Kötüyü Çok Güçlü, İyiyi Çaresiz Göstermemeliyiz

-İçimizde Biriken O İfade Etme İsteği...

ÖDÜLLÜ TEST / AYŞE YAZICILAR

10 SORUDA ALEV ALATLI

21 Ağustos’a kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 kişiye, Cahit Zarifoğlu’nun kitap setini hediye ediyoruz.

genc.in/odullutest

test@gencdergisi.com

Geçen Sayının Talihlisi: Elif Kazez 

Ağustos Ayı Röportajları İse Şu Şekilde:

Gökhan Özcan: Sözün Gerçek Sahibi Değiliz, Sadece Söze Aynayız Konuşan: Yusuf Temizcan

İsse Saman Muminin: Türkiye Bana Hayatı Öğretti Konuşan: Ömer Faruk Özbil

Cihan Aktaş: Ayrıntılar Üzerinden Bir Şehrin Tasvirini Yapmaya Çalıştım Konuşan: Yusuf Temizcan

Coşkun Yılmaz: Kütüphaneler Üçüncü Mekânımız Konuşan: Ömer Faruk Özbil

Gökhan Duman: Bizde “Göç”ün Uğramadığı Yer Yoktur Konuşan: Esad Mücahit Eskimez

Mustafa Başer: Hüdayi SGA Hayata Farkındalık Katacak Bir Eğitim Konuşan: Mehmet Sadık

Çeviri Konuşmalar: İnsanlığın Kadim Geleneği: Çeviri Konuşan: Ömer Faruk Özbil

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle