Hendek Savaşı’ndaki Diplomasi ve İstihbarat Başarısı!

Hendek Gazvesi ile müşriklerin Hz. Peygamber’i ve Müslümanları ortadan kaldırmaya yönelik son teşebbüsleri de başarısızlıkla sonuçlanmış oldu.

Hendek Savaşı’nda, düşmanın başarısızlığında Hz. Peygamber’in -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Yahudiler ile onların müttefiği olan Arap kabilelerinin arasını açmak üzere uyguladığı siyaset ve diplomasinin yanında derin bir istihbarat çalışması yapmasının da önemli rolü olmuştur. Hz. Peygamber’in -sallâllâhu aleyhi ve sellem- savaş sırasında düşman ittifakını bozmak için başvurduğu tedbirlerden biri, Nu‘aym Bin Mesut -radıyallâhu anh- ile ilgilidir.

PEYGAMBERİMİZİN İSTİHBARAT ÇALIŞMASI

Benî Eşca‘ kabilesinin reisi olan Nu‘aym -radıyallâhu anh- yeni Müslüman olmuş ancak bunu henüz kimse duymamıştı. Nu‘aym -radıyallâhu anh- Hz. Peygamber’in -sallâllâhu aleyhi ve sellem- isteği üzerine ayrı ayrı Benî Kurayza ve Kureyş’e giderek onları birbirleri aleyhine kışkırttı. Böylece düşman saflarında ortaya çıkan ihtilaf, Benî Kurayza Yahudilerinin saf dışı kalmaları sonucunu doğurdu.

Hendek Savaşı'ndan sonra Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- savaş stratejisini gözden geçirdi. Müslümanlara saldırı hazırlığı içinde olan düşman kuvvetlerine onlardan erken davranıp hücum etmenin önemli olduğu görüldü. Bu doğrultuda Benî Kurayza üzerine sefer düzenlendi.

HENDEK SAVAŞI

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Islamda istihbarat / peygamber efendimizin liderlik ve savaş stratejileri onur Alpaslan'in kitabını tavsiye ederim

Yorum Ekle