Hellim Peynirli Hindi Sarma Tarifi

Hellim peynirli hindi sarma nasıl yapılır? Ruşan Kavallı anlatımıyla işte tarifi…

MALZEMELER

 • 2 parça hindi eti
 • 250 gr brokoli
 • 250 gr hellim peyniri
 • 2 adet havuç
 • 1 yumurta
 • Galeta unu
 • Tuz, kekik, karabiber
 • 2 diş sarımsak
 • Kızartmak için sıvı yağ

YAPILIŞI

Hindi etini bifteklik hâle getirip üzerine rendelediğimiz sarımsağı sürelim. Tuz ve baharatlarını da ekleyip bekletelim. Bu arada brokoli ve havucu haşlayalım. Hellim peynirini uzun şeritler hâlinde doğrayıp, havuçları da ortadan ikiye bölelim. Brokoli, havuç ve peyniri; hindi etinin baş kısmına koyarak saralım ve kürdanlarla tutturalım. Yumurta ve galeta ununa batırıp kızartalım.

KARAMELLİ KEK

Karamelli kek için malzemeler ve yapılışı…

Malzemeler:

 • 4 yumurta
 • 1 bardak şeker
 • 1 fincan tereyağı
 • 200 gr bitter çikolata
 • 1 su bardağı sıcak süt
 • 2 su bardağı un
 • 1 kabartma tozu

Karamel için:

 • 1 bardak şeker
 • 1 kutu krema
 •  4 yumurta beyazı
 • 1 bardak ceviz
 • 100 gr tereyağı

YAPILIŞI

Bir bardak sıcak sütün içerisinde parçaladığımız çikolataları eritelim ve soğumaya bırakalım. Ayrı bir kabın içerisinde oda sıcaklığındaki tereyağı ve şekeri, krema kıvamına gelene kadar çırpalım. Sonra teker teker yumurtaları ekleyip çırpmaya devam edelim. Süt içerisinde erittiğimiz çikolatayı da ilâve edip karıştıralım. Elediğimiz unun içerisine kabartma tozunu karıştırıp kekimize ekleyelim. Borcamın taban kısmını yağlayıp kek hamurunu yayalım. 180 derecede önceden ısıttığımız fırında pişirelim.

Diğer taraftan bezesini hazırlayalım. Yumurta beyazlarını ayırırken sarılarından bulaştırmamaya dikkat edelim. Yumurta beyazlarına bir tutam tuz ekleyip mikserle köpük olana kadar çırpalım ve dolaba koyalım. Bu arada karameli hazırlayalım. Bir bardak şekeri, kuru bir tavaya yayıp iki kaşık su ilave edip kaşık sürmeden eritmeye başlayalım. Erirken -yine kaşık sürmeden- tavayı sallayarak şekeri yayalım. Şeker eridikten sonra, harâreti gittikten bir-iki dakika sonra tereyağını ilâve edelim. Tereyağı eriyince de kremayı ekleyelim. Karışım eriyip karamel hâlini alınca soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra yumurta beyazı ve ceviz ile karıştırıp kek karışımımızın üzerine yayalım. 180 derecelik fırında 10 dakika pişirelim. Âfiyet olsun

Kaynak: Ruşan Kavallı, Şebnem Dergisi, 135. Sayı, Mayıs 2016

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.