Halep'te Ölümden Çaresizliğine Kaçış

Esed rejimi ve destekçilerinin üç haftadır saldırılarını yoğunlaştırdığı Halep, ölümden çaresizliğe kaçış hikayelerinin yaşandığı bir yer haline geldi.

Suriye'de üç ayı aşkın süredir rejim güçlerinin kuşatması altında tutulan ve son üç haftadır saldırıların yoğunlaştığı Halep şehri, ölümden çaresizliğe kaçan insanların dramına sahne oluyor.

Kuşatma nedeniyle aylardır en temel gıda maddelerine dahi ulaşamayan 240 bin kişinin yaşadığı doğu Halep'te, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin son üç haftadır artırdığı saldırılarda hastane, sağlık merkezi, fırın ve bakkal gibi halkın can damarlarının hedef alınması bombalardan kurtulmayı başaran sivilleri büyük bir çaresizliğe itiyor.

BOMBALARDAN KAÇARKEN AÇLIK VE HASTALIĞIN PENÇESİNE DÜŞÜYORLAR

Kuşatma altındaki bu bölgelerde saldırılardan kurtulmak için sürekli yer değiştirmek zorunda kalan siviller, bombalardan kaçarken açlık ve hastalığın pençesine düşüyor. Hava saldırılarından kurtulmayı başaranlar, çoğunlukla ekmek, ilaç veya doktor bulamadıkları için yavaş yavaş ölüme sürükleniyor.

Rejim güçleri ve destekçilerinin bölgeye yaklaştıklarını hisseden Halepliler sahip oldukları ne varsa aceleyle toplayıp muhaliflerin kontrolündeki diğer bölgelere kaçıyor. Araç bulamayanlar ise havadan yağan ölüm bombalarından yürüyerek uzaklaşmaya çalışıyor. Şehirdeki az sayıda esnaf ise daha güvenli olduğunu düşündükleri bölgelerde satma ümidiyle sağlam kalan ürünlerini araçlarla nakletmeye çabalıyor.

KUŞATMA VE BOMBALARIN KISKACINDAKİ ŞEHRİN EN BÜYÜK MAĞDURU "YAŞLI HASTALAR" 

Halep'te yaşananlardan en çok etkilenenler arasında yürümekte dahi zorlanan yaşlı hastalar geliyor. Son saldırılarda şehirdeki 4 hastanenin de vurulmasıyla artık hastaların tedavi görebileceği bir yer bulabilmeleri neredeyse imkansız hale geldi.

Adnan el-Ali isimli şehir sakini, Şear ve Tarık el-Bab semtlerinde ilerleyen rejim güçlerinin buralarda yoğun saldırılar düzenlediğini söyledi. Savaş uçaklarının şehir semalarını hiç terk etmediğini, taş üstünde taş bırakmadıklarını anlatan Ali, "Halep'te hayat altüst oldu. Ne iş var, ne güvenlik. Buradaki insanların tek yapabildiği saldırılardan kaçmak." dedi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle