GÜNDÜZ ÖĞRENCİLERE AKŞAM VELİLERE DERS VERİYOR

Yoğun kar yağışı ile kar kalınlığının kimi yerlerde 1 metreye çıktığı Muş'un Korkut ilçesine bağlı Taşlıca Köyü okulunda kapanan okul yolunda Mardinli sınıf öğretmeni olan Abdurrahman Güneş, öğrencilerini karla kaplı yollarda sıkıntı yaşamamaları için sabah evlerinden alıp akşam evlerine bırakıyor. Fedakar öğretmen gündüz eğitim verdiği öğrencilerin okuma yazma bilmeyen velilerine de akşam okuma yazma dersleri veriyor.

Merkeze 68 km uzaklıktaki Taşlıca Köyü okulunda sınıf öğretmeni olan Abdurrahman Güneş, öğrencilerinin eğitimden geri kalmaması için öğrencileri kendisi evden alıp akşam eve bırakarak büyük bir fedakarlık örneği gösteriyor.

HER GÜN OKULUN BAHÇESİNİ KARDAN TEMİZLİYOR

Atamasının yapıldığı okulda ilk olarak Muş Toplum Gönülleri Vakfı ile irtibata geçerek toplum gönülleri ile birlikte okulun boya ve badanasını yapan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin aracılığıyla Medeniyet Üniversite’sinde düzenlenen kermes ile okulun fiziki ihtiyaçlarının ve öğrencilerin temel ihtiyaçlarının giderdi.

Okul kütüphanesi için kitap toplama kampanyası düzenleyen Güneş, yılın 4 ayı boyunca yerde bir metrenin üzerinde kar kalınlığı olan köyde kapanan okul bahçesini kürekle açıyor.

 

ÖĞRENCİLERİN AYAKLARI ÜŞÜMESİN DİYE 

Öğrencilerin karla kaplı yollarda sıkıntı yaşamamaları için sabah evlerinden alıp akşam da yine evlerine bırakan ve öğrencilerinin ayakları 'Üşümesin' diye, yardım kuruluşlarıyla iletişime geçen ve çocuklara ayakkabı aldırtan Güneş, karşılaştıkları zorluklara rağmen öğretmenlik mesleğini çok sevdiğini söyledi.

Güneş, okulda ve kaldıkları lojmanda su şebekesi olmadığı için de okulun su ihtiyacını köyden geçen dereden su taşıyarak giderdiklerini ifade etti.

AKŞAMLARI VELİLERE OKUMA YAZMA DERSİ

Köy yolunun kapalı olmasından dolayı kendisinin köyde kaldığını anlatan Güneş, akşamları köyde boş oturmamak için de okuma yazma bilmeyen köylülere eğitim veriyor.

Hem mesleğini hem öğrencilerini hem de velilerini çok sevdiğini söyleyen Güneş, "Ben hem  okuluma hem de öğrencilerime büyük bir aşkla hizmet etmek istiyorum. Mesleğimi çok seviyorum. Fakülteden geçen yıl mezun oldum. Mezun olduktan sonra Muş'a 68 kilometre uzaklıktaki Taşlıca Köyüne atamam yapıldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle gidemediğim köy yolu kapalı olmasından dolayı köyde kalıyorum. Köyde kaldığım zamanlar kürekle okulun yolunu açıyorum. Açtığımız gece kursuyla köyde okuma-yazma bilmeyen büyüklerimize okuma-yazma öğretiyoruz. Küçük öğrenciler karda yürüyemediği için onları evlerinden alıp bırakıyorum. Okulda 58 öğrencimiz var. Bunların 13'ü birinci, 13'ü ikinci, 18'i üçüncü, 14'ü dördüncü sınıf öğrencisi."dedi.

ÖĞRETMENLERİNİ ÇOK SEVİYOR 

Öğretmenini çok sevdiğini belirten 9 yaşındaki Hazal Etingü, "Karda okula gidip gelemediğim için öğretmenim beni evime götürüyor. Babam ya da abim beni çalışmak için batıya gittiği için beni okula getiren olmuyor. Ama öğretmenim getiriyor. O yüzden bende kendisini çok seviyorum" diye konuştu.

Kaynak: Mardinlife

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle