GELİN KAYNANAYA BAKMAK ZORUNDA MIDIR?

Yard. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Gelin kaynanasına/kayınvalidesine bakmakla yükümlü müdür?” konusuna açıklık getiriyor.

GELİN KAYINVALİDESİNE BAKMAKLA YÜKÜMLÜ MÜDÜR?

Bir gelin kayınvalidesine bakmakla yükümlü değildir. Herkes kendi annesine bakmakla yükümlüdür. Ama akıllı bir gelin kocasını memnun etmek için kayınvalidesiyle ilgilenir. Kaldı ki eğer kadıncağızın başka ilgilenecek kimsesi yoksa o zaman bütün Müslümanların onunla ilgilenmesi binaenaleyh en yakınındaki olarak da gelininin onunla ilgilenmesi gerekir. Fakat burada önemli bir noktayı gözardı ediyoruz. Herkes kendi annesine bakmakla yükümlü. Evet. Kayınvalidesine sevgi ve saygıda kusur etmeyecek. Fakat onun bedeni hizmetini yapmaya gelince bu herkesin kendi evladının üzerine düşer.

Kayınvalidenin kızı varsa kızları onun hizmetini görür, erkek evladı varsa erkek evlatları hizmetini görür. Parası varsa parasıyla hizmetini gördürtür. Binaenaleyh karısını zorlayamaz. Fakat evlilik hayatı böyle hukuki kuralların, ilkelerin geçerli olduğu bir müessese değildir. Her iki taraf da birbirinin annesine kayınvalide, babasına kayınbaba olarak bakar, sevgi ve saygıda kusur göstermez. Mamafih Allah için kim bir iyilik yaparsa Allah Teala o iyiliğin mükâfatını verir. Kocanın karısını zorlama hakkı yoktur.

GELİN-KAYINVALİDE GEÇİMSİZLİĞİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle