GAYRİMÜSLİM VE ATEİSTLERİN KESTİĞİ HAYVANLARIN ETİNİ YEMEK CAİZ Mİ?

Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Gayrimüslim ve ateistlerin kestiği hayvanların yenilmesi helal midir?” sorusunu cevaplıyor.

EHLİ KİTABIN YEMEKLERİNİ VE KESTİĞİ HAYVANLARIN ETİNİ YEMEK CAİZ MİDİR?

Ehl-i kitabın (Yahudi ve Hıristiyanın), usulüne uygun olarak kestiği hayvanın eti ve pişirdiği yemek yenilir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur:

“Bugün size temiz ve hoş şeyler helâl kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helâl, sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir.” (Mâide, 5/5)

Usulüne uygun olarak kesim, hayvanın yemek ve nefes boruları ile iki şah damarının veya bu damaralardan birisinin kesilmesi şeklinde yapılır. Ehl-i kitaptan olan kimsenin, hayvanı keserken Hz. Mesîh’in veya Hz. Üzeyir’in adını andığı kesin olarak bilinirse, o takdirde kestikleri helâl olmaz. Çünkü Allah’tan başkası adına kesilen hayvanlar yenilmez. (Mâide, 5/3)

ETİ YENEN VE YENMEYEN HAYVANLAR

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle