EVLİ BİR KADIN NE KADAR SIKLIKLA ANNE BABASINI ZİYARETE GİDEBİLİR?

Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Evli bir kadın ne kadar sıklıkla anne babasını ziyarete gidebilir?” sorusunu cevaplıyor.

Evli bir kadına kocası izin verdiği sürece hergün anne-babasını ziyarete gidebilir. Anne-babasının yanına çıkmaya da bilir. Ama kocası izin vermiyorsa bu durumda kitaplarımız diyor ki olmazsa olmaz ziyaret bayramlarda anne-babayı ziyarettir. Bir de tabi işin şöyle bir durumu var. Bu meseleye de mutlak olarak bakmak mümkün değil. Anne-baba Trabzon’da, siz İstanbul’dasınız. Eğer asgari ücretle geçinen biriyse beyefendi anne-babanın evine götürsün ama imkan yok. Nasıl olacak? Dolayısıyla imkan varken göndermemezlik yapmak bir vebal, bir günah ama imkan yoksa bunu da benim hakkım demek, senede iki ikramiye gibi bir hak iddia etmek söz konusu değil. Evet. En azından bayramdan bayrama ziyaret etmek asgari düzeyde gerekiyor ama imkan varsa bu gerekiyor.

Yaşamış bulunduğumuz ülkenin mevzuatı evlilikte eşleri eşit görebilir. Allah’a, ahiret gününe iman eden Müslüman kadınlar ve erkekler evlilikte evin reisinin erkek olduğunu bilirler. Ama birinin Allah’a, ahiret gününe itirazı varsa o kendisini dünyanın kralı olarak da görebilir.

Evlilik müessesesi içerisinde evde hanımın, çocukların; yemesi, içmesi, giyimi-kuşamı, eğitim, sağlık gibi masrafları evin reisine, kocaya aittir.

Not: Yazının devamını videodan takip edebilirsiniz.

DİNİMİZDE EŞLERİN BİRBİRLERİNE KARŞI GÖREVLERİ

DİNİMİZDE EŞLERİN BİRBİRLERİNE KARŞI GÖREVLERİ

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle