Esed mi Yoksa Işid mi Daha Tehlikeli?

Paris'te yaşanan terör saldırısının Esed'in mi yoksa IŞİD'in mi daha tehlikeli olduğu sorusunda farklı tezlerin ortaya çıkmasına neden oldu.  Saldırı en çok kimin işine yarayacak, kim en çok etkilenecekti? Saldırının bölgesel ve küresel yansımaları ne olacaktı? Paris saldırısı, Suriye krizinde bir dönüm noktası olabilir mi gibi pek çok sorunun da cevabı arandı.

Kimi analizlerde Suriye’de koalisyon güçlerinin yoğun saldırıları nedeniyle köşeye sıkışan örgütün, savaşı Batı’ya taşımak istediği söylendi. Yine Suriye krizi konusunda Türkiye’nin tezlerine en yakın ülke olan Fransa’nın hedef haline getirilmesine dikkat çekildi. Kimi yorumlarda ise saldırılarla IŞİD üzerinde oluşturulmak istenilen algıya dikkat çekildi…

Saldırının en çok Esed, İran ve Rusya bloğunun bir de özellikle Batılı silah üreticilerinin işine yaradığı vurgusu öne çıktı. Hem niteliği, hem de zamanlaması itibariyle saldırıların Beşar Esad’a derin bir nefes aldırdığı bir gerçek.

Batı’nın en üst düzey diplomatları, 380 bin kişinin katili olan Esed’in görevden alınması hedefiyle Viyana’ya gidiyordu. Paris saldırısı ile Esed’in üzerinde baskı kurmanın işe yarayacağı bir zamanda baskı hafiflemiş oldu.  Dolayısıyla “Esed mi IŞİD mi daha tehlikeli?” ikilemindeki Batı dünyası için ibre yeniden IŞİD’in daha tehlikeli olduğu yönüne döndü.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 358. Sayı, Aralık 2015

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle