EN TEMEL 9 BESİNİN TAZELİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

En temel gıdalar arasında yer alan et, tavuk, süt gibi ürünlerin tazeliği nasıl anlaşılır?

BALIK

Taze balığın gözleri donuk değildir ve balık ıslak görünümdedir. Ayrıca solungaçlarının kırmızı olması gereklidir.

ET

Veteriner kontrolü yapıldığını gösterir belge olmalı ve çok yağlı olmayan etler seçilmeli renginin açık renkli olması gerekmektedir

TAVUK

Tavuğun eklem yerlerindeki derilerin sarılığı yaşının ilerlemiş olduğunu gösterir.Körpe olması tercih sebebidir. Ayrıca üzerine parmakla bastırıldığında çukurlaşmayıp hemen eski halini alması da tazeliğinin belirtisidir. Tavuğun ve etin ağır kokmamalarına da dikkat etmeliyiz

SÜT

Genelde açık sütlerde iyi kaynatılamadıklardan dolayı bağırsak hastalıkları görülür.Kutu sütlerde ise ambaljına ve kullanma tarihine dikkat etmeli ve son kullanma tarihine bir ay kalmış sütlerin alınmamasına çalışılmalı.

YUMURTA

Tüketme sıklığınıza göre yumurta almalısınız.Üzerinde kan lekesi olan,kırık,çatlak yumurtalarda zehirlenme riski vardır.Taze yumurta hafif değildir ve sallayınca sıvı sesi gelmez.Akı ile sarısı birbirine karışmayan yumurta tazedir.

TAZE FASULYE

Canlı yeşil renkte üzerinde bereler olmamalı kılçıksız ve taneleride çok büyük olmamalı.Tazeliğinide kırarakta deneyebilirsiniz.

ISPANAK

Taze ıspanağın kökleri kırmızıdır.Ispanak çamursuz ve körpe olmalı yapraklarında haşere yenikleri olmamalı ve besin değerinin kaybolmaması için hemen tüketilmelidir.

PATATES

Filizlenmiş ve yeşil olan patatesler sağlığa zararlı olduğundan bunları almamalıyız. Püre yapmak için kabuğu kalın patatesler almalı,kızartma için sarı patatesleri tercih etmeliyiz.

KEREVİZ

Öncelikle sapı ezik ve çürümemiş, yaprakları sağlam olan kerevizleri tercih etmeliyiz.Orta büyüklükte mümkünse lekesiz olmalı en önemliside hafif olmamalıdır.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle