El İlanıyla Kardeşine Karaciğer Arıyor

Hatay'ın Antakya ilçesinde, karaciğer yetmezliği nedeniyle siroz hastalığına yakalanan ve yatağa mahkum hale gelen kardeşine organ bulabilmek için 5 bin adet el ilanı bastıran abla, uygun bağışçı bulmak için kapı kapı dolaşıyor.

Rahatsızlığı nedeniyle yemeğini kendisi yiyemeyen, adeta çocuk gibi bakıma muhtaç hale gelen Serpil Badioğlu (40), kendisinden 3 yaş büyük ablası Zeynep Yardımcı'nın çabası sayesinde hayata tutunmaya çalışıyor.

Yardımcı, yaklaşık bir yıldan bu yana karaciğer yetmezliği nedeniyle adeta günden güne eriyen ve ayağa kalkamayacak duruma gelen kardeşini bir an olsun yalnız bırakmayarak destek oluyor.

İki çocuk annesi Zeynep Yardımcı, hastalığı nedeniyle kendi başına ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken kardeşinin iyileşmesi için ihtiyaç duyulan karaciğerin bulunmasına yönelik de çaba harcıyor.

Yardımcı, kardeşi Serpil Badioğlu'nun bugüne kadar çok acı çektiğini, hastalığı nedeniyle yüzünün gülmediğini söyledi.

Kardeşinin karaciğer yetmezliği nedeniyle adeta günden güne eriyerek yürüyemez hale geldiğini, daha sonra da siroz olduğunu anlatan Zeynep Yardımcı, "Kardeşim günden güne eriyor. Artık rahatsızlığının son aşamasında. Şu an kendi başına ayağa dahi kalkamıyor, ihtiyaçlarını ben karşılıyorum. Yemek yemede dahi sıkıntı yaşıyor ve içtiği suyu dahi çıkarıyor. Artık bu aşamada karaciğer naklinden başka çaremiz yok. Nakil için kardeşimin ismini yazdırdık ve şu an sıra bekliyoruz." diye konuştu.

ORGAN BULUNMASI İÇİN EL İLANI BASTIRDI

Yardımcı, kardeşinin sağlık durumunun daha kötüye gittiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bir an önce naklin yapılması şart. Dört gözle nakil haberini bekliyorum. Bir yerden gelecek umut ediyorum. Allah'ın kapısı çok. Karaciğer bağışında bulunabilecek kişilere ulaşmak için 5 bin el ilanı bastırarak dağıttım. Kardeşim, anne ve babamın bana mirası. Onun için elimden geleni yapmak zorundayım. 7 kardeşiz ve hiçbirimiz bağış için uygun bulunmadık. O yüzden çareyi başkalarında arıyoruz. Allah kimseye bunu yaşatmasın. Birileri sesimizi duysun. Bazı kişiler nakilden korkuyor. Bununla tüm karaciğer alınmıyor. Biz de bu rahatsızlık başımıza gelince anladık. Sadece karaciğerden bir parça alınıyormuş. Tek dileğim kardeşimi yaşatmak için beklediğim umutlu haberin gelmesi."

Rahatsızlığı nedeniyle konuşmakta güçlük çeken Serpil Badioğlu ise hayallerinin çok fazla olduğunu, ancak elinden bir şey gelmediğini, umutla haber beklediğini kaydetti.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Merhaba ben yardimci olurum 05302640068

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.